Чотири міжнародні банки побачили ознаки махінацій в офшорних компаніях, пов’язаних з Порошенком

Поки екс-президент України Петро Порошенко лікується від коронавируса, над його фінансовою імперією згущаються хмари.

Чотири міжнародні банки повідомили підрозділ по боротьбі з фінансовими злочинами Казначейства США (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) про підозрілі транзакції пов’язаних з Петром Порошенко офшорних компаній.

Загальна сума переказів досягає 65 мільйонів доларів, як передає портал Слідство.Інфо.

У звітах банки відзначають, що Петро Порошенко, перебуваючи на посаді президента України, міг брати участь в незаконних діях щодо створення офшорних компаній, і не повідомляв про це в деклараціях про доходи.

Згадані в FinCEN компанії роками були в полі зору українських правоохоронців. Слідчі підозрювали їх у відмиванні грошей та ухилянні від сплати податків – і щоб дізнатися, хто стоїть за компаніями, намагалися отримати доступ до банківських рахунків цих фірм. Це зафіксовано в рішеннях українських судів, які зникли з відкритого реєстру судових рішень, але ці документи є в розпорядженні розслідувачів.

Петро Порошенко входить в трійку найбагатших українців. За версією Forbes, вартість його активів становить 1,4 мільярда доларів США. При цьому на початку каденції стан Порошенко оцінювалися в 750 мільйонів доларів.

Одним з ключових передвиборних обіцянок Порошенко було продати свій бізнес. Однак, як показали подальші події, президент його не виконав.

Так, витік документів юридичної компанії Mossack Fonseca, які лягли в основу міжнародного журналістського розслідування, більш відомого як Panama Papers, показала наступне. Незабаром після обрання президентом Порошенко створив ряд офшорних компаній на Кіпрі, Британських Віргінських островах і в Нідерландах. Інше міжнародне журналістське розслідування на основі витоку документів – Paradise Papers – вказало на той факт, що п’ятий президент України в перерахованих вище офшорних гаванях фактично шукав методи оптимізації податків.

Порошенко і його адвокати заперечували навмисну ​​мінімізацію податків і заявляли, що новостворені компанії використовувалися тільки для передачі кондитерського бізнесу президента в непідконтрольний йому «сліпий траст».

Однак документи FinCEN свідчать про дещо іншому перебіг подій.

З закарпатського таксі в міжнародний бізнес

2016 рік. Тарас Тарасович із закарпатського села Нове Давидково шукає спосіб заробітку: виставляє на продаж в інтернет-магазині браслети і жіночі гаманці, а ще таксує. Одного разу в його машину села компанія п’яних чоловіків. Вони і заохотили дрібного закарпатського підприємця стати засновником казково успішного британського бізнесу.

«Я спочатку сказав їм: якщо все незаконно – я не хочу цих грошей, – стверджує Тарасович. – Вони відповіли, що це стосується «дуже серйозних людей».

Чоловік дозволив новим знайомим використовувати його паспортні дані. За це він щомісяця протягом двох років отримував по 5 000 гривень.

Так він став засновником чотирьох британських компаній. Однією з них була Genesis Local Ventures (GLV). У 2017 році, через рік після реєстрації, компанія призначила Тарасовича «особою, яка має значний контроль».

На сайте британского реестра юрлиц Тарас Тарасович до сих пор указан как лицо, имеющее значительный контроль над Genesis Local Ventures

На сайті британського реєстру юросіб Тараса Тарасович досі вказаний як «особа, яка має значний контроль» над Genesis Local Ventures

Міжнародний Deutsche Bank теж подав у FinCEN звіт про підозрілу діяльність британської офшорної компанії GLV. Підозри фінустанови стосувалися можливої ​​зв’язку фірми з президентом України Петром Порошенко.

Шотландська компанія GLV зареєстрована двома юрособами Белізу, Poramto Group і Admiral Group. Згідно зі звітом банку для FinCEN, обидві «пов’язані з президентом Порошенко».

Poramto Group і Admiral Group, за даними британського бізнес-реєстру Companies House, сумарно заснували майже 400 компаній, а юридична адреса GLV використовують десятки інших фірм. Це типові ознаки компанії-прокладки, основна мета якої – приховати кінцевого власника бізнесу.

За дев’ять місяців протягом 2016-2017 років, згідно з повідомленням банку, через рахунки GLV пройшло близько 60 мільйонів доларів. Зрештою, банк закрив рахунки компанії через «відсутність прозорості».

П’ятигодинний допит Тараса Тарасовича

У 2018 році в Генеральній прокуратурі його допитували протягом п’яти годин.

– Чи підтримує він контакт з чотирма чоловіками, які запропонували йому заробити?

– Ні, – відповів Тарасович, цей контакт він втратив.

– Чи мав він доступ до банківських рахунків GLV?

– Чи не мав, – тільки підписував документи про створення компанії.

Про те, чи відомо йому про причетність до схеми Петра Порошенка, слідчі чоловіка не запитали.

GLV фігурує в кримінальному провадженні з кінця 2017 року. Українські прокурори отримали дозвіл на доступ до документів з п’яти українських морських портів про відвантаження цією компанією зерна. Також просили суд надати тимчасовий доступ до майна підприємства і її документами в двох банках Чеської Республіки. Серед інформації, доступ до якої хотіли отримати українські правоохоронці – прізвища тих, хто стоїть за компанією GLV.

В ході розслідування Генеральна прокуратура встановила, що група невідомих пов’язана з 45 іноземними офшорними компаніями, задіяними у схемі експорту зерна – йдеться в матеріалах кримінального провадження.

У 2019, 14 травня, за тиждень до завершення президентської каденції Петра Порошенка, компанія GLV була ліквідована.

На адресовані екс-президенту запитання прес-служба партії «Європейська солідарність» відповіла: «Особисто Порошенко не володіє ніякими офшорними компаніями, особливо тими, які ви» нічтоже сумняшеся «йому приписали».

23 мільйони за два місяці

Петро Порошенко передав в «сліпий траст» солідну частку свого бізнесу – але не всі. Зокрема, він зберіг контроль над Міжнародним інвестиційним банком.

Відповідно до звітів FinCEN про підозрілу фінансову активності, в період президентства Порошенко на рахунки компанії Roshen в Міжнародному інвестиційному банку надійшли 1,8 мільйона доларів від компанії Goldwest Investment.

Зареєстрована у Великій Британії за три місяці до початку президентської каденції Порошенко компанія, за документами, торгує солодощами і надає транспортні послуги. У перші два роки існування Goldwest Investment декларувала нульові доходи – а за підсумками 2016 року повідомила британський уряд про транзакції на 8,6 мільйона доларів і 250 000 доларів чистого прибутку.

Грошові перекази Goldwest Investment в звіті FinCEN позначені як підозрілі. Причина? «Порошенко, ймовірно, брав участь в незаконних діях, відкриваючи нову компанію в ході свого президентства і не звітуючи про це в своїй декларації», – йдеться в звіті.

Інший звіт, в якому згадується Петро Порошенко, подав Bank of New York Mellon – після перевірки кореспондентських рахунків естонського Versobank.

У документі йдеться про те, що в 2016 році на рахунок Roshen в естонському банку надійшли два переклади на загальну суму 145 000 доларів від Furoleks Services LP. Зареєстрована у Великій Британії офшорна компанія мала коротку – всього три роки – але яскраве життя. Протягом лише двох місяців 2016 року фірма провела транзакцій більш ніж на 23 мільйони доларів.

Привіт з Панами

Ще кілька згадок Петра Порошенка в FinCEN Files стосуються компаній, раніше згаданих в Panama Papers.

За інформацією міжнародного банку Standard Chartered, президент Петро Порошенко опосередковано володіє Intraco Management і має ділові зв’язки з Linquist Services Limited.

Так, у квітні 2013 року Standard Chartered подав звіт FinCEN по банківським переказам компанії Linquist Services Limited на загальну суму в 30 000 доларів. Банк зазначив, що Порошенко використовував цю компанію, зокрема, для отримання банківських позик.

Сліди цих операцій є в Panama Papers. Зокрема, в грудні 2010 року банк Raiffeisen надав Roshen не менше 115 мільйонів доларів США під виглядом позики. Забезпечувала його нібито офшорна компанія Linquist Services Limited.

«Президент Порошенко використовував« забезпечені активи »Linquist Services Limited і свою владу над Raiffeisen для отримання кредитів для своєї кондитерської компанії Roshen », – йдеться в звіті FinCEN.

Як повідомляють ЗМІ, після згадки сумнівних кредитів Roshen в Panama Papers австрійські органи влади почали розслідування діяльності банку Raiffeisen.

Інша компанія, Intraco Management, згідно зі звітами Standard Chartered, з 2 січня 2013 року по 26 вересня 2014 роки провела операцій на 5,4 мільйона доларів. Протягом останніх трьох місяців цього періоду Петро Порошенко був на посту президента України.

Уже через рік Агентство фінансових розслідувань Британських Віргінських островів початок розслідування відносно Intraco за підозрою у відмиванні грошей. Слідчі намагалися з’ясувати, кому належить офшорна компанія.

Згідно з даними з судового реєстру, в 2015 році народний депутат України передав правоохоронцям інформацію про ймовірне відмивання грошей та ухилянні від сплати податків українських чиновників, зокрема президента Порошенко. У документах містилися і дані по компанії Intraco. Однак у прокуратурі вирішили, що підстав відкривати кримінальне провадження немає.

У відповідь на запит Roshen повідомили журналістам, що кондитерська корпорація відносини до вищезазначених офшорним компаніям не має.

Більш того, «Roshen не володіє інформацією щодо того, хто є власником перерахованих компаній».

При цьому корпорація визнає, що з деякими з них вела бізнес. Зокрема, «компанії Goldwest Investment і Furoleks Services LP, проводили розрахунки за поставки кондитерських виробів, таких як шоколадні і желейні цукерки, карамель, шоколад, печиво і т.д., які експортувалися до Туркменістану і Алжир», – заявили в прес- службі Roshen.

Джерело: