Україна і «ДНР / ЛНР» погодили умови припинення вогню

У вівторок, 21 липня, відбулося планове засідання Тристоронньої контактної групи в форматі відеоконференції. Сторонам вдалося погодити і затвердити пакет додаткових заходів контролю чинного режиму припинення вогню. А також домовитися про дотримання режиму припинення вогню з 00:01 27 липня 2020 року.

Про це повідомляється на сайті президента України.

В Офісі президента назвали це проривом в роботі ТКГ і записали його на рахунок ефективної роботи української делегації за підтримки міжнародних партнерів в Берліні і Парижі, а також роботи політичних радників і глав МЗС країн-учасниць Нормандського формату.

На порядок денний засідання групи було винесено питання дотримання режиму припинення вогню і узгодження списку додаткових заходів його контролю. Сторони домовилися про видання та введення в дію з 00:01 (за київським часом) 27 липня 2020 року керівництвом Збройних сил України і керівництвом збройних формувань окремих районів Донецької та Луганської областей і дотриманні на весь період до повного всеосяжного врегулювання конфлікту відповідних наказів про припинення вогню , що містять такі заходи з підтримки припинення вогню:

заборона на наступальні і розвідувально-диверсійні дії, а також заборона на використання будь-яких видів літальних апаратів сторін;
заборона на застосування вогню, включаючи снайперський;
заборона на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та їх околицях, в першу чергу на об’єктах цивільної інфраструктури, включаючи школи, дитячі садки, лікарні та приміщення, відкриті для громадськості;
ефективне застосування дисциплінарних заходів за порушення режиму припинення вогню і повідомлення про них координатора ТКГ, який повідомляє про це всіх її учасників;
створення і задіяння координаційного механізму з реагування на порушення режиму припинення вогню за сприяння СЦКК в чинному складі;
допущення вогню в разі наступальних дій тільки в тому випадку, якщо він відкритий за наказом відповідного керівництва ВСУ і керівництва збройних формувань ОРДЛО після безуспішної спроби використовувати вищезгаданий координаційний механізм. Про видання таких наказів буде повідомлена ТКГ.
Перераховані заходи не можуть бути повністю або частково дезавуйовані ніякими іншими наказами, в тому числі секретними.

В Офісі президента України відзначили, що режим дотримання повного і всеосяжного припинення вогню в разі, якщо він буде дотримуватися іншою стороною, є базовою передумовою реалізації Мінських домовленостей і відкриває шлях до виконання інших положень цих домовленостей.

«Україна в черговий раз підтвердила повну готовність дотримання досягнутих на грудневому саміті в Парижі домовленостей на рівні лідерів країн-учасниць Нормандського формату і прихильність до виконання Мінських угод. СММ ОБСЄ сприятиме і підтримувати виконання цих заходів », – заявили у Зеленського.

А в рамках політичної групи ТКГ було відзначено, що повне і всеосяжне припинення вогню є базовою передумовою для політичного врегулювання.

Відзначимо, що досягнення домовленостей підтвердила і сторона «ДНР / ЛНР».

Як повідомляється на сайті представництва «ДНР» в спільному центрі контролю і координації в переговорному процесі (СЦКК), вдалося узгодити і затвердити пакет додаткових заходів контролю чинного режиму припинення вогню.

На засіданні ТКГ представник «республіки» Олексій Ніконоров привів статистику порушення вогню, повідомивши, що в період між засіданнями групи, тобто з 7 по 21 липня, в результаті обстрілів ВСУ поранені 4 мирних жителя, пошкоджені 18 будівель, а також 4 об’єкти інфраструктури. Українська сторона 73 рази піддавала обстрілу територію «ДНР», в тому числі з використанням артилерії і мінометів.

Ніконоров також нагадав, що минув рік з дня набрання чинності безстрокового перемир’я, проте ніякого прогресу не спостерігається, ситуація на лінії зіткнення не змінюється і рівень ескалації продовжує залишатися високим.

«Більше року тому ми узгодили безстрокове перемир’я, яке супроводжувалося додатковими заходами. Однак, з огляду на те, що вони не були закріплені письмово, українська сторона вирішила їх не дотримуватися. Продовжують страждати мирні громадяни … У нас є перелік цих заходів, і ми закликаємо сьогодні сконцентрувати зусилля робочої групи на їх узгодженні, щоб завтра Контактна група змогла їх затвердити », – заявив Ніконоров.

В результаті, як зазначають представники «ДНР», пакет додаткових заходів посилення і контролю чинного перемир’я був узгоджений, хоча і не повністю: сторони знайшли компроміс тільки за трьома з семи пунктів документа.

З понеділка, 27 липня, вступлять в силу відповідні накази керівництва ВСУ і керівництва так званої «Народної міліції ДНР» про додаткові заходи на весь період до повного всеосяжного врегулювання конфлікту.

Джерело: