В останні дні партія Петра Порошенка мітингує проти відстрочки ліквідації російських шкіл.
Його соратники виходять на вулиці з плакатами «Хочеш« русскій мір »? Їдь в Донецьк », а сам Порошенко вчора проводив під Радою« Мовний майдан ». Він виступав проти прийняття законопроекту про відстрочення переходу російськомовних шкіл на українську до 2023 року.
Правда, як виявилося, Порошенко не завжди був настільки затятим українізатором.
У минулому він обіцяв зупинити закриття російськомовних шкіл в країні і зберегти «статус-кво» для російської мови. Тобто позиціонував себе як захисника російськомовних.
«Країна» згадує як це було.
Захисник російських шкіл
У 2005 році, будучи секретарем РНБО, Порошенко обіцяв припинити цей процес, а заодно і створити телеканал для громадян України, які говорять російською.
Також він заявляв, що мовну тему розгойдують перед виборами (парламентські вибори 2006 року – Ред.).
«Ми будемо координувати зусилля органів влади для того, щоб зупинити процес закриття російських шкіл, для того, щоб відновити групи у вищих навчальних закладах з російською мовою навчання», – говорив Порошенко.
«Ми дійсно будемо займатися тим, щоб російськомовні громадяни України мали свій телевізійний канал, свої радіостанції, щоб була повністю забезпечена захист їх конституційних прав, для того, щоб не дати ні в 2006, ні в 2009, ні в подальших роках в черговий раз розіграти карту мови, як в 1994, 1999, і як спробували це зробити в 2004 році », заявляв Порошенко.
За його словами, «проблема забезпечення конституційних прав громадян спілкуватися мовою, якою хочуть, і вчити цій мові своїх дітей в школах – проблема, в тому числі і національної безпеки держави».
Ці заяви прозвучали через місяць після інавгурації президента Віктора Ющенка, в чиїй команді складався Порошенко, який посів за підсумками першого Майдану пост секретаря РНБО.
«Помаранчевої» команді в той час було потрібно спростувати тези опонентів (Партія регіонів, комуністи) про те, що нова влада має намір утискати російську мову. Це було тим більше важливо, що через рік стояли парламентські вибори, на яких Партія регіонів згодом зайняла перше місце і сформувала коаліцію.
Тобто особливо заявами Порошенко про захист російськомовних ніхто не повірив. А сьогодні він і зовсім розвернувся на 180 градусів і заявляє, що питання національної безпеки – це навпаки, викорінення російських шкіл.
Захищав російських, щоб стати президентом
У 2014 році, в своїй передвиборчій програмі, Порошенко все ще захищав російську мову. Він обіцяв чи зменшувати розміри область застосування російської мови і натхненно цитував Конституцію.
«Буду керуватися статтею 10 Конституції, яка визначає українську мову як державну, але особливо підкреслює права російської мови і гарантує вільний розвиток усіх мов. Вважаю за доцільне з метою забезпечення єдності української політичної нації зберегти існуючий статус-кво в мовному питанні », – говорилося в передвиборчій програмі.
Та й сам він під час передвиборної кампанії часто виступав російською.
«Може потрібно захистити права російськомовного народу? Може бути потрібно зрозуміти, що їм потрібно? І тоді вже займатися цим? » – говорив він, коментуючи тему другої державної мови в країні.
Правда, ставши президентом, Порошенко став самим затятим поборником українізації в історії України – і під завісу свого правління підписав закон про захист української мови, який вводить його домінування у всіх публічних сферах – від магазинів і ресторанів до шкіл, книг і ЗМІ.
Мабуть, личина захисника російськомовних була потрібна майбутньому президентові, щоб зібрати голоси на південному сході країни.
«Цивільних відсікти»
При цьому сам Порошенко в побуті, сім’ї і не під телекамери спілкується тільки по-російськи.
Про те, що в родині екс-президента в побуті спілкуються російською говорив його син Міша. У 2019, на акції перед будівлею ГБР, куди Порошенко викликали на допит відповідаючи на питання журналістів Міша сказав: «Звичайно, в ідеалі було б розмовляти українською, але я говорю по русски».
Він додав, що репресій з боку батька з цього приводу немає, але Порошенко-старший пару раз просив, щоб він намагався говорити українською. А також, що багато людей в його оточенні розмовляють російською.
blob:https://www.facebook.com/5edc126e-7fa4-4335-b587-84aaa4e1b922
І сам Порошенко не під камери розмовляє російською. Так, на епохальному засіданні Нацради з реформ, де поскандалили Аваков і Саакашвілі, Порошенко вмовляв опонентів на чистій російській мові.
У 2019 мережу облетів епізод, коли вже перед виборами, коли він мітив на другий термін, Порошенко в Білій Церкві командує «відсікти цивільних». Правда, вже суржиком.
«Гажданскіх відсікти. До нас підтягти Особова склад. Йдуть – я в середині Особова складу », – роздавав він вказівки під час зустрічі з бійцями 72 ОМБр.
Спокійно спілкувався російською екс-президент і коли він недавно прийшов розбиратися в ГПУ через повідомлення про підозру. У залі суду він виступав на українському.
І це лише мала дещиця відео, на яких Петро Олексійович висловлюється рідною йому мовою – російською.