НБУ оновив діючі тарифи на касове обслуговування банків і інкасаторських компаній для банків, які не користуються статусом уповноваженого.
Як інформує прес-служба НБУ, змінені тарифи затверджені постановою правління Нацбанку від 19 серпня 2020 року №120 «Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснювані) Національним банком України в системі електронних платежів і в сфері розрахунково-касового обслуговування », яке вступає в силу з 1 вересня 2020 року.
Відповідно до прийнятого правлінням НБУ рішенням передбачено внесення наступних змін:
– скасовано розмежування плати за номіналами банкнот і розмінних монет, встановлено єдиний розмір тарифу за видачу готівки – 0,4% від суми виданої готівки;
– підвищений тариф за видачу банкнот в національній валюті України банкам для підкріплення їх кас в межах зданих ними сум невідсортованих банкнот з 0,3% до 0,5% від суми виданих банкнот;
– встановлений тариф за здачу надлишків готівки, придатних до обігу банкнот (монет) в розмірі 0,25% від суми зданих готівки.
Зміна тарифів буде стимулювати банки України самостійно перерозподіляти готівку у власній мережі, між банками та уповноваженими банками, уникати зустрічних перевезень готівки та сприятиме розширенню безготівкових форм розрахунків, відзначають в НБУ.
У той же час регулятор залишив без змін пільгові тарифи на касове обслуговування банків готівкою, послуги яких пов’язані з виплатою пенсій, соціальних допомог та субсидій через підприємства зв’язку України і виплатами готівки бюджетним установам і організаціям, переведеним на обслуговування в Державну казначейську службу.
Зношені і пошкоджені грошові знаки України і надалі будуть прийматися і обмінюватися Нацбанком безоплатно на нові грошові знаки без обмежень щодо сум та строків такої заміни відповідно до вимог Закону «Про Національний банк України».
Тарифи за касове обслуговування є тарифами НБУ виключно для банків і інкасаторських компаній. Банки забезпечують своїх клієнтів готівкою на договірних умовах.
У НБУ нагадали, що з 2016 року в Україні розпочалася реалізація Концепції організації готівкового обігу, яка передбачає перехід від частково контрольованої моделі, що існувала в Україні, на делеговану модель організації готівкового обігу.
Суть делегованої моделі організації готівкового обігу полягає в тому, що НБУ передає запаси готівки Національного банку на зберігання уповноваженим банкам для забезпечення готівкою регіонів, на які припадає більшість операцій з отримання готівки від регулятора.