З 1 липня в Україні вводять поняття “проступок”. Що це таке?

З 1 липня в Україні з’являється новий вид правопорушень, який називається «проступок».

Хоча, це поняття повинно було увійти в ужиток юристів і правопорушників ще в 2012 році, коли в листопаді заробив на той момент новий Кримінально-процесуальний кодекс, куди вписали, що кримінальне правопорушення ділиться на власне злочин і проступок.

Однак у зв’язку з необхідністю вносити масштабні зміни в законодавство, набрати і навчити штат дізнавачів (які повинні розслідувати проступки), введення цієї норми у 2012 році вирішили заморозити.

В результаті відстрочка вийшла значна – цілих 8 років. Лише в листопаді 2018 року Верховна Рада прийняла закон про проступки, де були прописані особливості введення нового виду правопорушень.

19 квітня минулого року документ був підписаний Порошенко.

Провини повинні були запустити з 1 січня 2020 року, однак, з огляду на розбрід і хитання в розгромленої реформою Руслана Рябошапки прокуратурі, тотальну неготовність поліції і судів, нововведення вирішили відстрочити до 1 липня 2020 року.

І ось тепер ця норма нарешті вступила в силу.

Що таке проступок?
Проступком вважаються всі склади правопорушень, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді штрафу не більше 51 тисячі гривень і не пов’язане з позбавленням волі.

Так само як близько 100 складів злочинів з Кримінального кодексу. В тому числі:

– некваліфіковані крадіжки (на суму яка не перевищує значний розмір, тобто 105 100 гривень, і якщо крадіжка здійснена порушником не в складі групи),

– зберігання наркотиків без мети збуту в невеликих кількостях,

– шахрайство на суму менше 105 100 гривень,

– заподіяння легких тілесних ушкоджень,

– нанесення побоїв,

– хуліганство (НЕ групове),

– фіктивне підприємництво, що не завдало значних збитків державі.

Провина передбачено розслідувати максимум місяць, злочин же мінімум два місяці з можливістю продовження цього терміну неодноразово.

Дізнавачі замість слідчих
У поліції вводиться нова штатна одиниця – дізнавач, який замість слідчого розслідуватиме проступки.

За підрахунками голови Нацполіціі Ігоря Клименка, приступлять до роботи з 1 липня близько 37 тисяч дізнавачів.

У цю категорію планувалося перевести дільничних і набрати нових людей, але по факту перевели в основному слідчих.

Логіка спочатку була така, щоб залишилися слідчі штатні одиниці розслідували тільки злочину і не відволікалися на магазинні крадіжки і тому подібні правопорушення.

За словами наших джерел в МВС, і зараз більшість новоспечених дізнавачів слабо розуміють чим їм доведеться займатися з сьогоднішнього дня, однак керівництво Нацполіціі і навіть генпрокурор Ірина Венедиктова вже відрапортували що до введення проступків повністю готові.

Штрафи за проступки різко зросли
З сьогоднішнього дня кардинально змінюється порядок притягнення до відповідальності порушників, наприклад, за магазинну крадіжку на суму понад 210 гривень, але меншу ніж 105 100 гривень.

Змінюється і покарання за просту крадіжку – за ч.1 ст.185 КК України. Раніше мінімальний штраф за кримінальну крадіжку без обтяжуючих обставин був 850 гривень. З 1 липня ця сума зросла до мінімального порогу в 17 тисяч гривень, а максимальне покарання становитиме 51 тисяч гривень.

Тобто за крадіжку пляшки коньяку злодієві-пияка тепер доведеться серйозно витратився на штраф в 17 тисяч гривень.

Затримувати поліція матиме право протягом 72 годин – якщо особа чинить опір копу, відмовляється припинити правопорушення, намагається втекти. Або на 24 години – якщо людина нетверезий і може завдати шкоди собі чи оточуючим.

Казус з пияцтвом за кермом
Також в законопроекті, який був прийнятий при Порошенко, пропонувалося зробити кримінальним проступком водіння в нетверезому вигляді або під дією наркотиків – ввести в Кримінальний кодекс нову статтю-286 зі значком 1.

Однак після приходу до влади Володимира Зеленського цю статтю все ж вирішили прибрати і залишити п’янку за кермом в адміністративні правопорушення, як і раніше по ст.130 КУпАП.

Але і з цієї правкою трапився казус. З сьогоднішнього дня все-таки буде кримінальним проступком водіння в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння – ст.286 прим 1 КК України.

Так як редагування, декриміналізують статтю в КК передали на підпис Володимиру Зеленському ще 23 червня, але він до цих пір не підписав їх, вони не опубліковані і зміни не вступили в силу. Тому сьогодні і до підписання правок, а також до вступу їх в силу, буде діяти «порошенківська» редакція закону про проступки, де пиятика за кермом – кримінальний проступок, карається штрафом до 34 тисяч гривень з можливістю позбавлення прав до 3 років.

Тобто всі, хто в це «межзаконье» попадеться за кермом напідпитку, будуть першопрохідцями і виявляться залученими до кримінальної відповідальності за вчинення проступку.

Як судитимуть за проступки
При пред’явленні підозри в скоєнні проступку прокурор зобов’язаний прийняти такі рішення: не пізніше трьох днів направити обвинувальний акт до суду, продовжити термін дізнання на 20 днів, якщо підозрюваний не визнає провину і зібраних матеріалів недостатньо, або закрити кримінальне провадження якщо немає складу правопорушення. Або, при ознаках вчинення не проступку, а злочини, направити кримінальне провадження для проведення досудового провадження слідчому.

Спрощується і порядок розгляд справ по провин в суді. Суд, отримавши обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку, повинен протягом 5 днів призначити судовий розгляд.

Якщо обвинувачений не заперечує встановлені обставини порушення та згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, суд може розглянути обвинувальний акт без учасників виробництва.

У МВС вважають, що введення проступків значно розвантажить слідчих. Однак з огляду на, що в дізнавачі якраз перевели діючих слідчих, то ефект як раз може бути зворотний. Магазинні крадіжки будуть розслідуватися на ура, адже це простіше простого, а на тяжких і особливо тяжких злочинах буде кадровий голод.

Джерело: