Як шахраї використовують QR-коди, щоб зняти чужі гроші у довірливих власників смартфонів

В Україні шахраї починають використовувати QR-коди, щоб заразити телефони жертв вірусом. В результаті зловмисники отримують доступ до соціальних мереж жертви або навіть до банківського додатком.

Про це розповідає «Обозреватель».

«До мене буквально тиждень тому зверталися з кіберполіції з приводу консультацій про такий вид шахрайства», – розповідає заступник директора ЕМА Олеся Данильченко.

Через карантин у більшості кафе і ресторанів використовують QR-код замість традиційного меню, це може привести до зростання випадків шахрайства, передбачає Данильченко.

Однак поки говорити про те, що така схема поширена, передчасно.

«Я чула про такі випадки в Європі. У нас це поки не так поширене », – говорить Данильченко.

При цьому схема обману нічим не відрізняється від вже добре відомих, коли українцям пропонують перейти по шкідливим посиланнях або завантажити спеціальний додаток. Ось тільки якщо раніше потрібно було зацікавити і умовити перейти за посиланням, то зараз достатньо всього лише перейти по QR-коду.

Експерт з кібербезпеки Маргарита Січкар розповіла, як працює така схема:

Перше – шахраї залишають листочки з QR-кодами на стовпах, в кафе і ресторанах (щоб відвідувачі взяли їх за меню).

Друге – українець переходить за посиланням і відразу потрапляє або на шкідливий сайт, який пропонує завантажити вірус, або відразу на сторінку з завантажувати її;

Третє – погодившись відкрити або завантажити програму, телефон заражається вірусом, який може блокувати різні додатки, красти все збережені паролі.

«Мета завжди одна і та ж – отримати доступ до засобів, зламати пошту, банківський додаток, зняти кошти з карти. Тут немає нічого нового. Все починалося з того, що такі посилання просто надсилали в повідомленнях в соцмережах. Потім, коли повідомлення перестали відкривати, почали зламувати сторінки і відправляти списку контактів і друзів ту ж посилання.

Зараз, коли і українці стали більш обережними користувачами, і соціальні мережі вдосконалили механізм верифікації та оперативно реагують на скарги, шахраї користуються QR-кодами », – розповідає Січкар.

Джерело: