Європейська регіональна комісія з сертифікації ліквідації поліомієліту прогнозує в Україні можливий спалах дикого поліовірусу або вакцинного поліовірусу, який призводить до поліомієліту. Такі ризики пов’язані з низьким рівнем вакцинації новонароджених у 2020 році. У списку виявилося ще 40 країн.
Про це повідомляє Центр громадського здоров’я в Facebook.
«Станом за 5 місяців цього року тільки 30% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту. Відсоток охоплення щепленнями від поліомієліту в Україні недостатній, щоб до кінця року досягти 95%. Вакцинація – єдина можливість вберегтися від ускладнень, викликаних на поліомієліт. Згідно з рекомендаціями World Health Organization (WHO), якщо достатня кількість людей в країні є вакцинованими (більше 95%), поширення вірусу припиниться. І навпаки, якщо в країні діти залишаються вакцинованими, це може призвести до поширення вірусу і новим випадкам захворювання», – зазначено в повідомленні.
При цьому, в 2019 році в Україні щеплення зробили понад 78% дітей до року. Такий же показник серед дітей у віці до 18 місяців. Серед дітей 6 років охоплення склало трохи більше 80%. Такі ж дані і у віковій групі 14 років.
Варто відзначити, що поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії і слину, найчастіше – через брудні руки, інфіковану їжу і воду.
Захворіти на поліомієліт може кожний не вакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років. Тому перше щеплення діти отримують в перші місяці життя.
Поліомієліт паралізує центральну нервову систему і може призвести до смерті. Його неможливо вилікувати, єдиний спосіб застрахуватися – зробити щеплення. До летального результату приходить близько 5% хворих – вони задихаються через параліч дихальної мускулатури.
Серед ускладнень поліомієліту – деформація хребта, кісток кінцівок, пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, виразками, кишкової непрохідності.
Імунітет від хвороби формується після шести вакцин, які в Україні роблять безкоштовно. Якщо у вашій лікарні немає вакцин, слід звернутися до головного лікаря або управління охорони здоров’я в області.
Всупереч поширеному міфу, материнське молоко не може захистити від подібних хвороб, тому вакцинація потрібна практично з самого народження. Для дітей з хронічними захворюваннями щеплення особливо необхідно, однак варто поцікавитися у лікаря про можливі протипоказання.