У зв’язку із загостренням на вихідних конфлікту в Нагірному Карабасі влади Азербайджану заблокували доступ на території країни до соціальних мереж, мессенджерам і відеохостингам. Під блокування ще 27 вересня потрапили Facebook, WhatsApp, YouTube, Instagram, TikTok, LinkedIn, Twitter, Zoom і Skype.
Про це повідомляє сервіс NetBlocks.org, який відстежує доступність сайтів в тій чи іншій країні.
Показники продуктивності інтернету з 15 точок спостереження підтвердили, що доступ до ресурсів обмежили все три інтернет-провайдера Азербайджану: Baktelekom, Azercell і Bakcell. При цьому деякі мобільні додатки залишилися частково доступними.
Блокування соцмереж в Азербайджані вдалося здійснити, зберігши доступність інтернету в цілому. Директор «Товариства захисту інтернету» Михайло клімара пояснив це трьома факторами.
По-перше, в країні діє всього три інтернет-провайдера (Baktelekom, Azercell і Bakcell), що спрощує завдання влади щодо обмеження доступу до різних ресурсів. Крім того, в Азербайджані існує всього 62 так звані автономні системи (AS, система IP-мереж і маршрутизаторів, керованих одним або більшою кількістю постачальників, що мають єдину політику маршрутизації з інтернетом), тоді як в Білорусії їх налічується 133, а в Росії – 6254. при малій кількості AS контролювати інтернет-трафік стає простіше.
Другим фактором клімара назвав відносно невелику частку користувачів, здатних використовувати інструменти обходу блокувань. Так, в Білорусії після початку перебоїв з інтернетом користувачі стали масово завантажувати та встановлювати VPN-сервіси.
Клімара також зазначив, що в Азербайджані у влади є більше можливостей для блокування через меншу зав’язаність економіки і адміністративних функцій держави на інтернет в порівнянні з іншими країнами. Так, в Росії відключення інтернеті обернеться відключенням порталу держпослуг, зупинкою документообігу та іншими проблемами.