Від кропу до контрабанди. Як вбивство Лота Гулі змінить кримінальну карту України?

У ніч на 19 серпня в Антальї під час спільної вечері в ресторані був убитий один із впливових злодіїв в законі азербайджанського походження Надір Саліф по кличці Лота Гулі.

Убив «законника» його найближчий помічник і вихованець Хаган Зейналов на прізвисько Хан Бакинський.

«Країна» дізналася подробиці вбивства, а також з’ясувала, як це вплине на кримінальну ситуацію в Україні.

«Хрещений батько» з Азербайджану

Злодій Надир Саліф по кличці Лота Гулі входив в десятку найвпливовіших злодіїв в законі на пострадянському просторі. Основним доходом його кримінального бізнесу було кришування так званої овочевий мафії – азербайджанських оптових і роздрібних торговців овочами і зеленню. Крім цього він виконував функції свого роду «хрещеного батька» над усіма азербайджанськими громадами в Росії, Україні, Казахстані і Туреччині.

Також Лота Гулі організував розгалужену мережу своїх «смотрящих», які претендували на лідируючі позиції практично у всіх кримінальних промислах в цих країнах – від викрадень бізнесменів з подальшим вимаганням до автовикрадень і контрабанди наркотиків, сигарет і контрафактного алкоголю.

Цікаво, що Лота Гулі вважався прихильником старих злодійських традицій, що не заважало йому мати величезним багатством – джерела «Країни» стверджують, що Надир Саліф був мультимільйонером зі станом понад півмільярда доларів. Справа в тому, що Лота Гулі примудрявся керувати своїм кримінальним кланом навіть перебуваючи у в’язниці – з ув’язнення злодій вийшов лише в 2017 році після декількох «ходок» (з невеликими перервами) до в’язниці загальним терміном близько 21 років.

«Топтати» терміни Лота Гулі в азербайджанських в’язницях. Там злодій вважався одним з найнебезпечніших кримінальних лідерів, тому частину своїх ходок він відбував на особливому режимі, кажучи простою мовою – в приміщеннях тюремного типу, а не на загальній зоні.

Проте, перебуваючи у в’язниці, Лота Гулі регулярно організовував відеоконференції зі своїми соратниками – робота його кримінального клану не припинялася ні на хвилину за весь час ув’язнення. Більш того, Надир Саліф примудрявся відвойовувати ласі шматки бізнесу у інших злодіїв в законі, а також організовувати рейдерські захоплення овочевих баз і ринків по всьому колишньому СРСР. Так під контроль злодія в законі свого часу потрапили дуже впливові азербайджанські бізнесмени на кшталт колишнього господаря найбільшого московського ринку «Черкізовський» Тельмана Ісмаїлова і забудовники зарах Ілієв і Року Нісаном.

Звичайно, агресивна манера завоювання нових бізнес-сфер не подобалася багатьом, в тому числі колегам Лота Гулі – іншим злодіям в законі. У 2005 році статус Лота Гулі як коронованого злодія був не визнана кількома впливовими злодіями – Ровшаном Ленкоранський, Мамедом Масалінскім, Чінгізом Сивим і Хікметом Сабірабадського. Лоту Гулі поставили в провину жорстокі побиття у в’язниці інших злодіїв в законі, які претендували на лідерство в місцях позбавлення волі, де відбував термін Надир Саліф.

З в’язниці – в Туреччину, або Кому заважав покійний?

Після звільнення з в’язниці в 2017 році Надир Саліф емігрував до Туреччини. У цій країні його неодноразово затримували, але відпускали через короткий час – справа в тому, що Надир Саліф підтримував дружні зв’язки з лідерами турецької мафії. І продовжував конфліктувати з кланом покійного злодія Ровшана Джанієва на прізвисько Ровшан Ленкоранський (його вбили в Туреччині за рік до приїзду туди Лота Гулі. – Ред.).

Клан убитого Ровшана Ленкоранського підозрював, що їх главу вбили на замовлення Лота Гулі – через давній московського конфлікту, коли Ленкоранський був на чолі злодіїв, що не визнали Гулі злодієм в законі. Тому однією з основних версій вбивства Лота Гулі вважається помста братів покійного злодія Ровшана Ленкоранського – за інформацією джерел «Країни» в поліції, вбивцю Лота Гулі, Хагана Зейналова, просто підкупили.

В Україні Надир Саліф конфліктував з злодієм Андрієм Недзельським на прізвисько Тиждень. Раніше була інформація, що побиття Тижня в Києві було організовано Лота Гулі. Справа в тому, що Тиждень претендував на роль лідера злодійського співтовариства в Україні. У свою чергу, до Лота Гулі як відбув більше двох десятків років у в’язниці вважав Тиждень «апельсином» – Андрій Недзельський не володів тюремним минулим, за винятком невеликого терміну в іспанських і французьких в’язницях за підробку іноземних паспортів.

Однак питання бізнесу більш актуальні в сучасному злодійському співтоваристві, ніж злодійські традиції. Саме в цьому і зачепилися Лота Гулі і Тиждень – Андрій Недзельський донині контролює контрабандні потоки через західний кордон України. А Лота Гулі за останні два роки, по суті, захопив контроль над контрабандою сигарет і наркотиків в західних районах Одеської області, домовившись з лідером місцевої кримінального угруповання Олегом Попеску на прізвисько Румун. Також Лота Гулі активно спілкувався з представниками західноукраїнських кримінальних угруповань фактично в обхід Тижня.

За іншими даними, конфлікт Тижня і Лота Гулі перебільшений і вони мали точки дотику.

Втім, підстави для замовлення вбивства азербайджанського злодія були ще як мінімум у декількох десятків впливових бізнесменів і кримінальних авторитетів. Але дізнатися правду буде досить важко – навіть при тій обставині, що вбивця Лота Гулі затриманий. Справа в тому, що в турецьких тюрмах також дуже великий вплив злодіїв в законі і місцевих, турецьких, авторитетів.

Тому життя кілера Лота Гулі може обірватися в будь-який момент – замовники вбивства злодія можуть організувати це в будь-який момент. Саме тому турецька поліція конвоює кілера Хагана Зейналова в потужному бронежилеті і під посиленою охороною.

Як ляже карта для України

Для України вбивство Лота Гулі означає початок великого переділу за контроль над кримінальним бізнесом. В першу чергу вбивство Лота Гулі означає деяке ослаблення позицій Олега Попеску на прізвисько Румун. Втім, до таких змін авторитету не звикати, тому що Олег Попеску давно і міцно затвердив свій вплив на Бессарабію і щільно зав’язаний бізнес- і дружніми зв’язками з бессарабськими авторитетними людьми.

Також зміни можуть торкнутися самого Тижня. Якщо достовірні дані про його конфлікт з Лота Гулі, то вбивство останнього буде на руку Недзельський. Правда, він зараз стикається з наростаючим впливом конкуруючого дніпровського клану злодія Умки. Зникнення потужного авторитету Лота Гулі також грає на руку і цього клану – буде можливість взяти участь в боротьбі за його спадщину.

З урахуванням великої ролі, яку останнім часом «дніпропетровці» грають в політичному житті країни, вихід на перші ролі і авторитетів з цього регіону цілком логічний.

Але самим безпосереднім чином вбивство Лота Гулі позначиться на ситуації всередині азербайджанської діаспори і бізнесу її представників в Україні. У них повинен з’явитися новий «головний наглядач», який замінить померлого авторитету. І поки не дуже зрозуміло, наскільки мирної (або, навпаки, не мирною) буде боротьба за місце, що звільнилося.

Джерело: