Від 25 копійок до 200 гривень. Які гроші з 1 жовтня вийшли з обігу в Україні та що з ними тепер робити

Сьогодні, 1 жовтня, в Україні виведені з оборона 25-копійчані монети і старі банкноти, випущені до 2003 року.

«Країна» розповідає читачам, якими саме гривнями більше не можна розплатитися і як бути тим, у кого такі гроші залишилися.

Які купюри і монети заборонять

Місяць тому Нацбанк офіційно нагадав: ряд монет і паперових купюр з початку нового місяця більше не будуть вважатися платіжною одиницею. Тобто ними можна розплатитися в магазинах, аптеках, кафе та інших закладах.

Висновок тих чи інших грошей з обороту – звичайний процес. Він пов’язаний з тим, що якісь гроші застаріли «фізично» (їх давно не випускають, вони пошарпався і рідко використовуються), так і арифметично (таких цін для розрахунку вже немає).

На колажі, опублікованому нижче, зображені всі банкноти і монети, які вибувають із обороту. Їх номінал: одна, дві, п’ять, десять, двадцять, п’ятдесят, сто і двісті гривень, а також 25 копійок.

Зазначені нижче застарілі купюри номіналом від однієї гривні до десяти вже випускають тільки у вигляді монет.

гривны до 2003 года выпуска

Скільки у людей залишилося таких грошей?

Заборона на використання гривень, випущених до 2003 року, вводився поступово. І їх потроху виводили з обороту протягом років. Наприклад, якщо людина розраховувався ними в банку, то вони не поверталися назад в оборот, а вилучалися.

За останніми даними, купюр старих зразків залишилося в зверненні менше 2%. Економічний журналіст і експерт Андрій Блінов написав в Facebook, що банкнот номіналом 20 гривень знаходиться в офіційному зверненні всього десять штук.

Окрему увагу акцентуємо на 25-копійчаної монети. Її теж перестають приймати з 1 жовтня 2020 року.

25 копійок застаріли після того, як з обігу вивели 1, 2, 5 копійок, після чого ціни округлилися до 10 копійок. Як результат, четвертак можна було розраховуватися тільки парною кількістю. Саме через відсутність «самостійності» цю монету з обороту і виводять.

Нацбанк висновок дрібних гривень і введення 1000-гривневої купюри пояснював в першу чергу тим, що доходи українців зросли. У зв’язку з чим для виплат заробітних плат потрібні вже інші гроші.

Втім, похвалитися різким і великим підвищенням доходів може невелика кількість громадян. Зате інфляцію і, як результат, девальвацію гривні все точно спостерігають в останні роки. І швидше за все саме з знеціненням грошей пов’язані ці реформи.

Що робити 25 копійками і старими купюрами

Ті українці, у яких залишилися 25 копійок і старі банкноти, не втратять свої гроші.

Громадяни зможуть без обмежень і безкоштовно обміняти їх на нові протягом наступних одного і трьох років:

в комерційних банках це можна буде зробити протягом одного року, тобто до 30 вересня 2021 включно.
в Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ) – протягом трьох років, тобто до 30 вересня 2023 включно.
Незважаючи на те, що регулятор дає досить багато часу, затягувати все одно не варто. Подивіться старі куртки, гаманці, сумки – можливо, там завалялися старі гривні. Вони будуть хорошою знахідкою.

Втім, при бажанні можете їх зберегти для вигідного продажу. Однак вона відбудеться не в незабаром. На сайтах нумізматів вказується, що для колекціонерів цінність представляють купюри в середньому від 20 років і старше.

Джерело: