Вчені з’ясували, коли тканинні маски захищають від коронавірусу, а коли збільшують ризик зараження

Дослідники з Університету Нового Південного Уельсу (Сідней, Австралія) рекомендують щодня прати тканинні маски, щоб знизити ймовірність зараження і передачі вірусів, в тому числі SARS-CoV-2. В іншому випадку засіб захисту не захистить, а підвищить ризик підхопити інфекцію.

Про результати роботи вчених пише сайт Medicalxpress.

У новій публікації

Згідно з аналізом співробітників університеті, тканинні маски необхідно щодня прати при високих температурах.

«І тканинні маски, і хірургічні повинні вважатися забрудненими після використання. На відміну від хірургічних масок, які утилізуються після використання, тканинні надягають повторно. Хоча може виникнути спокуса використовувати одну і ту ж маску кілька днів поспіль або швидко помити або протерти вручну, наші дослідження показують, що це збільшує ризик зараження », – сказала проводила дослідження професор Рейна Макінтайр.

Дослідники проаналізували неопубліковані дані рандомізованого контрольованого дослідження 2015 року, яке до сих пір залишається єдиним по ефективності тканинних масок в запобіганні вірусних інфекцій. У роботі містяться дані 2011 року через В’єтнаму про те, прали чи працівники охорони здоров’я свої маски щодня, і якщо так, то як. Результати показали, що якщо тканинні маски прати в лікарняній пральні, вони так само ефективно захищають, як і хірургічні.

Важливо враховувати, що дослідження проводилося більше п’яти років тому, коли маски не перевіряли на захист від SARS-CoV-2 – замість цього в аналіз включили поширені респіраторні патогени, такі як грип, риновіруси і сезонні коронавіруси.

Аналіз заснований на самооцінці даних миття і проводився медичними працівниками в палатах підвищеного ризику в медичних установах.

«Не дивлячись на те, що звичайні люди, що носять тканинні маски, навряд чи вступають в контакт з такою ж кількістю патогенів, як медичний працівник в палаті підвищеного ризику, ми все-таки рекомендуємо щоденну прання тканинних масок», – каже професор Макінтайр.

Згідно з аналізом, миття масок вручну не забезпечила належного захисту. Медичні працівники, прали ЗІЗ вручну, мали вдвічі більший ризик зараження в порівнянні з тими, хто користувався послугами лікарняної пральні.

Що стосується режиму прання, то ВООЗ рекомендує машинне прання масок з гарячою водою при температурі 60 градусів Цельсія і з пральним порошком. Результати аналізу підтверджують цю рекомендацію. При такій температурі ручне прання неможлива.

Крім того, дослідники виявили, що двошарові маски з бавовняної тканини в умовах лікарні не так ефективні, як хірургічні. І невипрані тканинні ЗІЗ потенційно підвищують ризик зараження їх власників у порівнянні з тими, хто взагалі не носить маски.

Джерело: