Вчені з’ясували, чи впливає коронавірус на нервову систему

Клінічні симптоми Covid-19 включають прояви з боку центральної нервової системи – пропажу нюху і смаку. Однак неясно, чи отримує збудник хвороби – коронавірус – доступ до ЦНС і викликає він її патологічні зміни. Німецькі вчені вирішили дослідити тканину головного мозку померлих від Covid-19 людей на предмет запальних змін і наявності SARS-CoV-2 в ЦНС.

Про результати їх роботи пише авторитетний журнал The Lancet.

В ході дослідження вчені вивчили особливості головного мозку 43 пацієнтів у віці від 51 року до 94 років, які померли з 13 березня по 24 квітня 2020 року в Гамбурзі (Німеччина). У всіх померлих був позитивний результат ПЛР-тесту на коронавірус.

Пацієнти померли в лікарнях, будинках для людей похилого віку або будинку в віці від 51 року до 94 років. Свіжі ішемічні ураження були виявлені у 6 (14%) пацієнтів. 37 (86%) пацієнтів мали астрогліоз (аномальне збільшення кількості клітин під назвою астроцити) у всіх обстежених зонах. SARS-CoV-2 був виявлений в мозку 21 (53%) з 40 обстежених пацієнтів. При цьому вірусні білки SARS-CoV-2 знайдено у черепних нервах, що походять з нижнього стовбура мозку, і в ізольованих клітинах стовбура мозку. Наявність SARS-CoV-2 в ЦНС не було пов’язано з тяжкістю невропатологічних змін.

В цілому невропатологічних зміни у пацієнтів з Covid-19 здаються легкими, причому найбільш частою знахідкою є виражені нейровозапальні зміни в стовбурі мозку. Доказів пошкодження ЦНС, безпосередньо викликаного SARS-CoV-2, знайти не вдалося.

Джерело: