Українцям змінили правила конвертації курсу при оплаті картами Mastercard в євро або доларах

З 11 серпня в міжнародній платіжній системі Mastercard при оплаті покупок картами в євро або доларах США, курс яких почався рости по відношенню до гривні, зміниться механізм конвертації коштів. Тепер платіжна система буде конвертувати списання по курсу валют на день проведення операції.

Про це йдеться в бюлетені платіжної системи від 16 червня, який вона розіслала банкам, передає РБК.

На поточний же момент конвертація і списання відбуваються через кілька днів після покупки – за курсом платіжної системи на дату клірингу (розрахунку між банками) грошової операції.

Таким чином, клієнт може зіткнутися з великим, ніж він очікував, списанням коштів при конвертації для потреб його платіжної операції з євро в долари або навпаки, якщо за цей час курс змінився.

«Нові правила вигідні клієнтам, які здійснюють покупки за кордоном у валюті, відмінній від долара або євро, і оплачують доларової або єврової картою. Вони зможуть подивитися курс конвертації платіжної системи і оцінити розмір своїх витрат на конвертацію на дату проведення операції, – вважає начальник управління платіжних карт “Промсвязьбанка” (ПСБ) Наталія Рогова.

Також зміни будуть корисні магазинам та іншим підприємствам, де клієнт платить карткою: для них курс також буде прозорим.

У листі Mastercard вказується, що платіжна система впроваджує зміни для поліпшення споживчого досвіду, забезпечуючи прозорість курсу обміну валюти.

У Mastercard могли піти на цей крок, тому що на ринку з’явилися різні Фінтех-рішення з вигідними умовами конвертації валют за картками, які склали конкуренцію міжнародним платіжним системам (МПС), пояснює Ракова. «Mastercard отримає короткострокове конкурентну перевагу, але, швидше за все, інші МПС наслідують її приклад», – резюмувала вона.

Залишається відкритим питання, хто повинен нести ризики в разі різкого стрибка курсу, міркує Обаева: «Раніше вважалося, що за це повинен платити сам власник картки. Mastercard вирішила змінити це правило, але навряд чи вона перекладе ризики на продавця. Швидше за все, їх візьмуть на себе банки або сама платіжна система ».

Правила інших ПС

За правилами платіжної системи Visa конвертація валют відбувається на дату процесування (processing date), тобто дату прийому Visa клірингової записи. Сама конвертація може проводитися або за ринковим курсом, або за курсом, встановленим регулюючим його урядовою установою.

Згідно зі стандартами платіжної системи «Мир», по транскордонним операціях можливі два варіанти застосування курсу конвертації: для межсистемного взаємодії конвертація відбувається за курсом, встановленим в момент авторизації; при стандартному взаємодії з іноземними банками-учасниками – за курсом, встановленим на операційний день обробки клірингу.

У НСПК в даний момент не обговорюють плани зі зміни цього порядку, сказав представник компанії. У Visa повідомили, що не коментують зміни в правилах до їх вступу в силу.

Як повідомляла «Країна», в «Приватбанку» займуться вивченням поведінки своїх користувачів. Використовуючи машинне навчання, платформа NuDetect створює профайл клієнта, в якому збираються понад 300 його унікальних властивостей.

Джерело: