У Росії завтра вибори. Кого обиратимуть, як вплине отруєння Навального, і чи будуть протести

Вчора, 11 вересня, розпочався триденний марафон виборів в регіонах Росії, яким були стурбовані Нік і Майк на «плівках Лукашенко«.

«Треба відбити охоту Путіну пхати носа в справи Білорусі. Найефективніший шлях – втопити його в проблемах Росії, а їх чимало. Тим більше найближчим часом у них вибори, день голосування в регіонах Росії », – обговорювали голоси на плівках.

Йдеться про вибори 13 вересня.

Це називається Єдиним днем ​​голосування, він проходить в РФ щорічно. Наприклад, у губернаторів, у міських чи обласних дум закінчуються повноваження. Звільняється місце депутата Держдуми, який обирався на окрузі. Все це акумулює ЦВК і призначає там вибори на Єдиний день.

«Країна» розповідає, кого і де в Росії обиратимуть в цьому році, аналізує ймовірність «майданів» через голосування і те, як на вибори могло вплинути отруєння Олексія Навального.

Вибори в міські думи

Почнемо з найбільшого блоку – виборів до міських дум.

У минулому році такі вибори проходили в Москві і мали резонанс. Тоді масово не були зареєстровані опозиційні кандидати. В результаті Олексій Навальний, який зараз перебуває в німецькій клініці, і його команда організували протести в російській столиці. Мітинги були масштабними і зібрали на проспекті Сахарова десятки тисяч чоловік.

У цьому році таких великих виборів в Москві і області не буде. Пройдуть довибори лише в два райони столиці. За раду депутатів проголосують в Балашисі, Подільському і Електросталі – трьох великих містах столичного регіону.

В цілому ж вибори міських дум в Росії – менш значуще голосування, ніж місцеві вибори в Україні в жовтні.

Міські думи – це головний орган місцевої законодавчої влади. Виконавчу владу реалізують префектури. Вони здійснюють повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, проводять конкурсні процедури на держзамовлення, наглядають за юрособами і підприємцями.

Простими словами, реальна влада і гроші в Росії саме у префектур. І якраз префектів народ не обирає. Вони підпорядковуються уряду міста: на прикладі Москви – Сергія Собяніна і його міністрам.

Цей формат, до речі, хотіли реалізувати і у Зеленського, щоб зміцнити свою владу на місцях. Але поки ця справа затихла. Створення інституту префектів потрібно проводити через Конституцію. Останній раз глава партії «Слуги народу» Олександр Корнієнко в червні говорив, що робоча група майже їх підготувала. Але прогнозував, що ухвалення (а за зміни в Конституцію треба голосувати на двох сесіях) відбудеться через рік-півтора.

Але повернемося до виборів в Росії. Голосувати за міську думу будуть, наприклад, в Томську. Саме в цьому сибірському місті був Олексій Навальний напередодні свого отруєння. За підсумками поїздки, коли він вже знаходився в комі, люди опозиціонера змонтували і опублікували його розслідування. Воно було спрямоване проти лідера томського відділення «Єдиної Росії» Володимира Рєзнікова і його сім’ї. Рєзніков і його син Максим якраз будуть знову обиратися в міськдуми Томська.

До речі, якщо характеризувати російські регіони за ступенем опозиційності, то Томськ знаходиться в перших рядах. За поправки до Конституції там проголосували 64,86% при середньому по країні 77,92%. Цей показник входить в десятку найгірших у країні.

Ще один протестний регіон – Хабаровськ. Там люди цього літа влаштовували багатотисячні мітинг проти арешту губернатора краю Сергія Фургала, «Країна» їх детально висвітлювала. Але там зараз ніяких виборів не буде.

Найопозиційнішим регіоном Росії вважається Якутія. Мер обласного центру – Якутська – Сардана Авксентьєва вважається завзятою противницею Володимира Путіна. На голосуванні за поправки до Конституції вона висловилася проти і показувала всім журналістам на камеру свій бюлетень. Цей регіон в Єдиному дні голосування 2020 року також ще не бере.

Найгірше за поправки до Конституції проголосував Ненецький АО (знаходиться за полярним колом). «За» там було всього 54,57%. Так народи крайньої півночі, які населяють регіон, висловили свою позицію проти обговорення їх можливого злиття з Архангельською областю. У Ненецькому автономному окрузі виборів багато: і дострокові губернаторські, і в законодавчі збори, і в міськдуми Нового Уренгоя – найбільшого міста в регіоні.

Вибори в міську думу і міськрада пройдуть також в Казані, Іжевську, Краснодарі, Астрахані, Воронежі, Іваново, Калузі, Костромі, Магадані, Нижньому Новгороді, Новосибірську, Оренбурзі, Ростові-на-Дону, Смоленську, Тамбові, Ульяновську та інших, які можна назвати скоріше лояльними за ставленням до центральної влади.

Вибори губернаторів

У ряді регіонів будуть голосувати за губернаторів. На відміну від України, в Росії ця посада виборна. Але з приміткою, що президент в будь-який момент може звільнити губернатора з формулюванням «через втрату довіри» (що Володимир Путін багато разів і робив).

За губернатора голосуватимуть в Севастополі. Там креатурою Путіна є чинний т.в.о. 40-річний Михайло Развожаєв. Він уродженець далекого Красноярська.

Працював на своїй малій батьківщині, потім на Північному Кавказі і в Хакасії. До Криму він потрапив за указом президента тільки рік тому.

2 вересня відбулася відеоконференція Путіна і Развожаєва. Останній в деталях розповів про питання водопостачання в Криму.

«У нас є одна проблема. Вона в принципі системна, але особливо загострилася в цьому році. Вперше з 1994 року встановилися такі погодні умови і в Криму, і в Севастополі, коли середня температура – плюс 27, починаючи з весни, і абсолютно немає опадів. У нашому базовому Чорноріченському водосховищі зараз відмітка води опускається. Тобто нам до кінця року цієї води вистачить, але якщо, за прогнозами, така ситуація буде зберігатися, то ми в дуже важкому стані будемо входити в наступний рік », – сказав Михайло Развожаєв.

Відеоконференція Володимира Путіна і Михайла Развожаева 2 вересня 2020 року. Фото: сайт Кремля

Далі чиновник описав президенту проект, який допоможе виправити ситуацію – це перекидання частини води з річки Коккозка в Чорноріченське водосховище. Для цього необхідно побудувати ковшевой водозабір.

«Зараз є сучасні технології, можна зробити ковшевой водозабір, поставити близько 60 кілометрів водопровід і кілька підвищують насосів. Це дозволило б нам в паводок, як раз з січня по березень, поповнити Чорноріченське водосховище і убезпечити Севастополь, Чорноморський флот і, власне, всіх споживачів від дефіциту води », – зазначив Развожаєв і назвав вартість проекту – 3,8 мільярда рублів, це 1 , 4 мільярди гривень. Для порівняння майже стільки ж бюджетних коштів – 1,3 мільярда гривень – в Україні витратили в липні на боротьбу з коронавірусом.

Потім Развожаєв поскаржився Путіну, що Україна нічого не інвестувала в водовідведення. У 2014 році водовтрати досягали 60 відсотків від тієї води, яка надходила до Севастополя. Для цього необхідно виділення ще додатково Севастополю 3,6 мільярда рублів для капітального ремонту мереж водопостачання. Разом – 7,4 мільярда рублів. І за п’ять років чиновник пообіцяв здати під ключ цю програму.

Володимир Путін на все це відповів Развожаєву, що гроші дасть.

Крім Севастополя, за губернатора голосуватимуть в Краснодарському краї. Там є серйозне невдоволення людей, що через карантин на курортах отримали нуль виручки від туристів за травень і червень. Не виключено, що все це може відбитися на результатах голосування.

Вибирати губернатора будуть і в Ростовській області. Там переобирається діючий глава Василь Голубєв. Для українського порядку цей регіон важливий тим, що межує з «ДНР». Саме Голубєв в авралі будував центри видачі російських паспортів жителям «республік».

Також при необхідності Голубєв не діє – наприклад, в липні він не візував рекомендацію глави Росспоживнагляду. Завдяки цьому мешканці «ЛДНР» стали єдиним винятком для Росії і в’їжджають в країну без обов’язкового ПЛР-тесту на ковід або самоізоляції.

Володимир Путін вже висловив підтримку Василю Голубєву на нинішніх виборах.

Ще губернаторів обиратимуть в таких регіонах: Іркутська область, Єврейська автономна область, Пермська край, Чувашія, Калузька і Архангельська області, республіка Комі, Камчатський край, Брянська, Костромська, Смоленська, Пензенська, Тамбовська і Ленінградська область (Санкт-Петербург в підлеглих не входить). Відбудуться також вибори президента Татарстану.

Татарстан (столиця – Казань) – важливий регіон для Росії в першу чергу економічно (тут добувають нафту). Переобиратися буде діючий президент Рустам Мінніханов. За день до виборів Фонд боротьби з корупцією, який очолює Олексій Навальний, опублікував розслідування, спрямоване чітко проти Мінніханова.

Матеріал носить назву «Хабарі. Палаци. Літаки. За що продали народ Татарстану ». У ньому розповідається, що сім’я Рустама Мінніханова збагачується незаконними методами, тільки житлової нерухомості у них на 3,5 мільярда рублів (близько 39,3 мільйона євро).

Втім, ймовірність, що чинний президент перебереться велика. У Росії Татарстан вважається одним з благополучних регіонів.

Як отруєння Навального відіб’ється на виборах і ймовірність протестів

Сказати, що отруєння Олексія Навального серйозно вплинуло на нинішні вибори в Росії, буде перебільшенням. Він випускає розслідування, які спрямовані проти ставлеників Путіна в регіонах. Його представники будуть точково балотуватися на місцях. Але шансів, що вони стануть владою хоча б в одному регіоні, невеликі.

Організувати російський майдан Навальний намагався і не раз, але завжди безуспішно. До речі, за день до нинішніх виборів влада повідомила про те, що команда опозиціонера готувала протести і зараз. Точніше, що ресурси опозиціонера планувалося використовувати з-за кордону для підігрівання протестних настроїв в єдиний день голосування в Новосибірській і Томській областях. Про це заявив голова комісії Ради Федерації по захисту державного суверенітету Андрій Клімов.

При цьому потрібно зазначити, що «розкрученість» Навального в українських і закордонних ЗМІ явно не збігається зі ставленням до нього росіян. Його рейтинг за різними соцопитуваннями в масштабах країни не перевищує 5%. Поширена думка, що він працює на Захід і підтримується силами, які хочуть повернути Росію за часів Єльцина.

Акції протесту. Виключати, що вони за підсумками виборів будуть в якихось регіонах РФ, не можна. Однак великі літні мітинги в тому ж Хабаровську показали – якщо акція не в Москві чи Петербурзі, то для широкої публіки вона пройде не дуже поміченою. Хіба що десь почнеться реальний жорсткий сценарій – з побиттям і повальними арештами, ймовірність чого сьогодні невисока. Багато росіян були незадоволені Коронавірусним карантином. Але, на відміну від України, в РФ йде спад захворюваності. І в основному звичайне життя вже повернулася на круги своя і жорсткість заходів не планується.

Найважливіші вибори в Росії, після яких і можлива спроба організації великих акцій протесту, пройдуть тільки в наступному році.

19 вересня 2021 року відбудеться голосування за потрапляння до Держдуми.

По-перше, велике значення матиме, хто поведе «Єдину Росію». Зараз партію очолює Дмитро Медведєв. Експерти висловлюють думку, що головну політсилу країни чекає великий ребрендинг і новий лідер, який, можливо, потім стане наступником Путіна. Як це реалізується – головна інтрига.

Що стосується того ж Олексія Навального, то через судимість він не має права балотуватися. Тому як і на президентських виборах 2018 року, він навряд чи буде зареєстрований кандидатом у депутати Держдуми. Зате, наприклад, обиратися намір один з найвідоміших членів команди Навального Любов Соболь. Вона задовго до виборів вже уявляє себе як кандидат в депутати Держдуми від Центрального адміністративного округу Москви.

strana.ua

Джерело: