У Росії офіційно заявили про те, що вакцина від коронавірусу успішно створена.
Завершено цикл клінічних випробувань. Анонсовано, що на початку серпня вакцина буде зареєстрована і запущено її виробництво. Старт масового щеплення в Росії планується на вересень.
Всього в світі зараз проводиться дослідження понад 150 великих розробок вакцин. На фінальній стадії – лише сім, включаючи Росію.
«Країна» розповідає, про створення російської вакцини, її випробуваннях, побічну реакцію і скільки вона може коштувати. Українці можуть зацікавитися нею, оскільки влада обіцяє привезти в нашу країну зарубіжні препарати для щеплень не раніше весни 2021 року.
Як і де в Росії створювали вакцину від коронавируса
Розробка вакцини від ковіда в Росії почалася взимку. Її і створювали, і відчували не в одному центрі, а в декількох – всього на 14 платформах. Скільки грошей на це виділено з держбюджету – не уточнюється, але експерти вважають, що мова йде про мільярди рублів.
У різних місцях вакцини робили по ряду причин. Як то кажуть, розкладати яйця в кілька кошиків російська влада вирішила, так як у одного центру, припустимо, могло не вийти або сталася б затримка. Також вакцини відрізняються консистенцією, типом прийому і категоріями громадян – наприклад, окремо роблять щеплення для дітей.
З вакцин для дорослих виділимо три.
Перша – в Новосибірську, який в Росії вважається негласним центром з розробки вакцин, в науковому центрі «Вектор». Там готують препарат, який буде вводитися в організм за допомогою назальних крапель (в ніс). Зараз проводяться її клінічні випробування на людях.
Друга – в Інституті експериментальної медицини в Санкт-Петербурзі. Вона у вигляді кисломолочного продукту – йогурту, який потрібно вживати всередину; випробування також ще не завершені.
Третя – назвемо її традиційною – в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії в Москві спільно з Міноборони. Таке щеплення вводиться в праве плече. Саме вона вже пройшла випробування на людях і першої буде запущена у виробництво. На ній зупинимося докладніше.
Препарат розроблявся методом генної інженерії. Простими словами вчені описували його так. Вакцина створена на основі ДНК аденовірусу, в яку вбудований ген коронавируса SARS-CoV-2. Аденовірус використовується в якості контейнера. З його допомогою доставляється Коронавірусние ген в клітки. Там він запустити синтез білків оболонки нового коронавируса (тієї самої «корони», через яку вірус отримав свою назву) і познайомити таким чином з ним імунну систему.
Як проходили випробування вакцини і побічна реакція
Першими традиційну щеплення від коровіруса ввели собі московські фахівці з Наукового центру Гамалії на чолі зі своїм керівником, 68-річним Олександром Гінцбургом. Це поширена світова практика, коли вчені беруть свої ж препарати, тим самим підтверджуючи впевненість в їх безпеці.
Разом з ними брали участь в розробці вакцини співробітники 48-го Центрального науково-дослідного інституту Міноборони. У зв’язку з цими перша група випробовуваних була зібрана з військових.
У Міноборони повідомили, що відібрали 50 військовослужбовців-добровольців, в тому числі п’ять жінок. В результаті 18 з них були поміщені в Головний військовий клінічний госпіталь імені Бурденка в Москві.
ЗМІ навідувалися до них нечасто. По телебаченню показували молодих чоловіків. Вони перебували в медичних палатах, одягнені в піжами або спортивні костюми, сиділи на ліжках, спілкувалися між собою, відпочивали. Потім була виписка, на ній чоловіки в цивільному. Журналісти взяли у деяких інтерв’ю – все контрактники. Їх відвезли на військовому автобусі, але відразу службу вони не продовжать – кожному право на відпустку.
Контрактник, який вирушав у відпустку в Єкатеринбург, розповідав про можливі побічні ефекти без конкретики: «Емоції переповнювали. Говорили: може щось статися, може щось статися, але фактом нічого не було ».
Було оголошено, що апробація препарату на першій групі військових пройшла успішно, вироблення імунітету до Коронавіруси підтверджена.
Друга група формувалася вже з звичайних громадян. Їх об’єднувало те, що вони були визнані абсолютно здоровими (без хронічних захворювань, без серцевої недостатності та ін.). Спочатку такі люди перебували на самоізоляції в підмосковному санаторії протягом 14 днів. Потім 28 днів перебування в стаціонарі в московському сеченовский інституті.
У них була бустерна система – коли щеплення роблять в два прийоми, щоб підсилити ефект першої вакцинації. Лікарі повідомили, що з побічних ефектів спостерігалися почервоніння і ущільнення на місці ін’єкції, підвищення температури, першіння в горлі, у деяких боліли суглоби і живіт. До других діб симптоми зменшувались, а через 20 днів сходили нанівець. При цьому медики додавали, що вся ця «побочки» була очікуваною.
Піддослідним належить на один день повернутися в госпіталь на 42-й день. Їм проведуть підсумковий медичний огляд і діагностику.
Всі учасники другої групи отримали грошову винагороду за участь в апробації – по 100 тисяч рублів (38 тисяч гривень). Одна з випробуваних розповідала, що найбільше скучила за своєю дочки, зате тепер «у мами є супер-сила» – вона не може захворіти коронавірусів, не повинна носити маску.
Лікарі кажуть, що ця «супер-сила» буде зберігатися протягом двох років. За повідомленнями російських властей, примусового щеплення населення не буде. Про своє бажання зробити щеплення в опитуванні ВЦВГД заявили 59% опитаних росіян. Найбільшу готовність висловили люди старше 60 років (70% від числа респондентів у віковій групі) і опитані від 18 до 24 років (68%).
За полісом обов’язкового медичного страхування (ОМС), який можуть отримати росіяни та іноземці з дозволом на проживання, зазвичай щеплення роблять безкоштовно для громадянина. Взагалі ж експерти вважають, що ціна такого препарату проти коронавируса складе близько 1500 рублів (600 гривень) – припустимо, якщо якщо її захочуть зробити росіяни в приватній клініці або іноземці. Однак зазначимо, що офіційно поки ніяких розцінок немає.
Вакцинували вже в квітні?
Днями агентство Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що в Росії вже щосили прищеплюють від коронавируса. Доступ до вакцини ще в квітні, за даними ЗМІ, був у бізнесменів і високопоставлених чиновників. Вони нібито «по блату» вводили собі препарати, щоб не обмежувати себе в спілкуванні і не захворіти.
Іноземне агентство назвало дві конкретних компанії – «Русала» і «Фосагро», співробітники яких могли зробити собі щеплення. Обидві в Росії і за кордоном досить відомі – їх власники входять до списку санкцій США. Перша – виробник первинного алюмінію Олега Дерипаски. Друга – виробник хімічних добрив, засновник і гендиректор Андрій Гур’єв.
У Росії спростували, що вакцину вводили кому-небудь, крім випробовуваних. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Володимиру Путіну щеплення теж ще не робили, «тому що вона не сертифікована, а піддавати ризику главу держави не можна».