Співробітник Делфтського технічного університету (Нідерланди) Боб Хендрікс запропонував проводити труни з міцелію грибів. Міцелій – це підземне вегетативне тіло грибів, яке складається з тонких розгалужених ниток під назвою гіфи, і схожого на кореневу систему рослин.
Про винахід повідомляє видання Dezeen.
Вчений вже виготовив десять примірників трун. Вони удобрюють і очищають землю, а поховане в них тіло розкладається в кілька разів швидше. Хендрікс називає свій винахід «живим гробом». Офіційно його проект називається Loop Cocoon (це можна перекласти з англійської як «контур кокона»).
Збірка такого еко-труни займає сім днів. Виробництво повністю чисте: в ньому не використовують ні штучне світло, ні електрика. Сама конструкція практично повністю складається з грибів, а всередині росте мох, що сприяє більш швидкому розкладанню тіла.
Хендрікс називає міцелій «переробником природних ресурсів». Його функція – годувати гриб, виділяючи ферменти, що руйнують і розкладають біологічні полімери.
«Міцелій постійно шукає відходи для перетворення в поживні речовини для навколишнього середовища. Наприклад, міцелій використовувався в Чорнобилі, його застосовують в Роттердамі для очищення грунту, а деякі фермери з його допомогою роблять землю знову здоровою і родючої », – пояснив дослідник.
Труну згниває протягом 30-45 днів, а тіло, яке залишається в удобреному землі, повністю розкладається за два – три роки. Тоді як при похованні в звичайному труні цей процес може зайняти більше 10 років. Тепер винахідник хоче вдосконалити технологію. Зокрема, він має намір зробити так, щоб гриби проростали на поверхню, показуючи місце поховання, і замінюючи таким чином квіти.
Ідея створення «живого труни» прийшла Хендриксу після питання дівчинки в 2019 році під час однієї з виставок. Вчений демонстрував прототип будинку з міцелію, коли до нього підійшла дівчинка і запитала, чи можна залишити в такому будинку бабусю, якщо вона помре. Це наштовхнуло Хендрікса на думку робити з міцелію труни.