У метро Києва вчені знайшли геном чумної палички і невідомі науці мікроорганізми

В рамках міжнародного проекту MetaSUB (Metagenomics and Metadesign of Subways and Urban Biomes, в перекладі метагеноміка і метадизайн метро і міських біомів) вчені досліджували метро Києва. Мета їх роботи – розібратися, які бактерії населяють столичний метрополітен.

Про це повідомляє «Громадське».

Об’єктом інтересу вчених стала не тільки київська підземка. Разом з Києвом участь в проекті беруть понад півсотні міст. У тих населених пунктах, де немає метрополітену, вчені досліджують наземний транспорт: трамваї, електрички тощо.

Уже чотири роки поспіль на різних континентах учасники проекту 21 червня заходять в наземний транспорт або спускаються в метро і ватяними паличками труть сидіння, лавки, стіни, перила ескалаторів і інші поверхні, збираючи біоматеріал. Взяті в різних країнах зразки надходять в Нью-Йорк, де в них шукають гени бактерій і вірусів.

В Україні проект MetaSUB працює з 2017 року і поки обмежується лише столичним метрополітеном. Його координатор Аліна Фролова з Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ каже, що проект тримається на волонтерах, які збирають зразки. При цьому керівництво метрополітену до незвичайного дослідження поставилося позитивно і охоче пішов назустріч вченим.

Що стосується «мікробного населення» станцій київського метро, ​​то від 10% до 80% геномів у взятих з різних поверхонь зразках виявилися мікроорганізмами, які не вдається ідентифікувати по базах даних. Іншими словами, це щось невідоме науці.

В цьому немає сенсації, так як в інших метрополітенах і в природному середовищі живе багато невідомих нам бактерій. Найчастіше їх неможливо культивувати в лабораторії і встановити їх властивості.

Однак деякі мікроорганізми ідентифікувати вдалося. Наприклад, на станції метро «Контрактова площа» знайшли геном чумної палички. Така ж «водиться» у наземному транспорті Нової Зеландії і Нігерії.

Джерело: