У Білорусі сьогодні обирають президента

У неділю, 9 серпня, в Білорусі проходять вибори президента. Головна інтрига – чи залишиться на своїй посаді беззмінний лідер Олександр Лукашенко в умовах, коли у нього немає явної підтримки Росії, а всередині країни назріває прозахідний майдан.

Відносини з Росією були затьмарені історією із захопленням білорусами 33-х росіян, які нібито збиралися влаштовувати провокації на місцевому майдані. Хоча доказів цьому Мінськ не привів. А, як пізніше заявили в Білорусі, інформацію про «російських бойовиків», надавали, зокрема, спецслужби України.

У Білорусі президент обирається строком на 5 років і вступає на посаду після складення присяги. На виборах-2020 п’ятеро кандидатів: чинний президент Олександр Лукашенко, Андрій Дмитрієв, Анна Канопацкая, Сергій Черечень, Світлана Тіхановском. Найбільш імовірною конкуренткою Лукашенко називають Тіхановском. Її прихильники провели ряд мітингів перед виборами.

Виборчі дільниці сьогодні відкриті з 08:00 до 20:00 (в Мінську час збігається з Києвом).

Результати ЦВК повинна оприлюднити не пізніш 19 серпня. Другий тур, якщо в ньому буде необхідність, повинен пройти не пізніше 23 серпня.

Напередодні виборів Дмитро Гордон оприлюднив інтерв’ю з Олександром Лукашенко. У ньому президент Білорусі заявив, що не вірить, що Росія хоче його змістити.

Також Мінськ посилив заходи на кордоні, в тому числі і з Україною: вчора на кордоні розгортали майже всіх хлопців і чоловіків, не впустили до Білорусі і нашого кореспондента Влада Бовтрук. А в самій столиці Білорусі вчора йшли затримання опозиціонерів, які влаштували чергові акції протесту.

«Країна» веде хроніку виборів.

10:22 Головний редактор «Країни» Ігор Гужва аналізує ситуацію з виборами в Білорусі.

«Сьогодні в Білорусі проходять вибори президента. Проходять в дуже напруженій обстановці. Опозиція готує акції протесту, Лукашенко заявляє про загрозу дестабілізації. Плюс скандал із затриманням «найманців ПВК», складні відносини з Росією.

Бацька намагається маневрувати. У своїх промовах він проголошує курс на «багатовекторність» і на «китайський шлях» для Білорусі. Росію він називає союзником, Путіна «старшим братом», але при цьому каже, що суверенітетом ні з ким ділиться не буде.

Проблема Лукашенко в тому, що ресурсна база для проведення суверенної багатовекторної політики у нього немає. Колишня схема «тримаємо економіку за рахунок преференцій Росії, але при цьому розвиваємо як хочемо відносини з Заходом» вже не працює. У тому числі і тому, що Росія все менше готова йти за цією схемою. А Захід хоч часом і намагається загравати з бацьки в пику Путіну, але стратегічно націлений на його зміщення і заміну на того, для якого «старші брати» будуть знаходитися на заході, а не на сході.

Тому зміна курсу Білорусі неминуча. Питання лише в тому, в якому напрямку вона буде. Або через більш глибоку інтеграцію з Росією. Або з «українського шляху» – через переорієнтацію на Захід.

Нинішні вибори можуть прискорити розв’язку.

Мало хто сумнівається, що переможцем на них оголосять Лукашенко.

Але тут важливо, що буде далі. Якщо почнуться масові акції протесту і вони будуть жорстко придушені, то це обнулить для Бацьки західні вектор. ЄС введе санкції і Лукашенко буде змушений, як йому б це не хотілося, йти на домовленості з Москвою.

Тому Бацька і намагається спочатку представити опозицію як «проект Кремля», хоча і його суперниця на виборах Світлана Тіхановском, і більшість опозиційних активістів аж ніяк не проросійськи налаштовані, а рівно навпаки.

Лобісти Лукашенко зараз активно переконують ЄС і американців, що воду в Мінську каламутить Росія і введення санкцій буде на руку Кремлю. Для більшої переконливості була використана і історія з ПВК.

Але подіють ці аргументи? Відповідь по-чому залежить від того, що буде відбуватися на вулицях Мінська після виборів. Якщо протести будуть дійсно масові і на Заході побачать перспективу повалення Лукашенко, то, безумовно ЄС і США підтримають реформи, а в разі розгону будуть введені максимально жорсткі санкції.

Якщо ж на протести швидко підуть на спад і обійдеться без ексцесів, то на деякий час Бацька ще утримає свій курс. Але це буде для нього лише тимчасовий перепочинок перед тим як зробити остаточний вибір ».

Игорь Гужва скриншот

Ігор Гужва скріншот

Ігор Гужва скріншот

9:57 ЗМІ, що підтримують опозицію, пишуть про проблеми з інтернетом в Білорусі. Все дуже повільно вантажиться без VPN – дуже складно відправляти фото і відео. А у провайдера А1 в Мінську взагалі все відключилося.

смс

9:28 Як ми вже розповідали нижче – білоруси, які опонують Лукашенко, збираються прийти на вибори ближче до вечора, щоб зайти на ділянки і контролювати підрахунок голосів.

Однак ще вчора в ЦВК заявили, що якщо до вечора почнеться наплив виборців, на дільницях встановлять пропускний режим – щоб не створювати стовпотворіння. І багато хто може не проголосувати.

9:19 Білоруські опозиціонери також готують плани на випадок відключення інтернету. У цьому випадку вони закликають слати новини по смс на визначені номера. А звідти вже вони будуть публікуватися в підконтрольних опозиції телеграм-каналах.

9:13 Вибори коментують і в Україні.

Романов Роман

«Сподіваюся, білоруси зроблять правильний вибір і в підручниках історії білоруських шкіл ніколи не з’явиться інформація, що Хатинь і її жителів спалювали переодягнені НКВД-шники виключно за особистою вказівкою Сталіна», – пише одеський блогер Роман Романов.

Романов Роман

9:09 Білоруська опозиція публікує пам’ятку, що брати з собою на мітинги.

памятка для белорусов

пам’ятка для білорусів

09:00 В Білорусі вже 40% виборців проголосували достроково. Наприклад, вся Гомельська область. Однак проміжні результати виборів поки невідомі.

8:50 Молодь в основному приходить на ділянки без масок. Старші люди – в масках.

8:30 Люди вже голосують.

Выборы в Беларуси

Выборы в Беларуси

фото Белта

08:00 В Білорусі відкрилися виборчі дільниці. Однак, за словами городян, активно підуть голосувати ввечері, щоб залишитися і контролювати підрахунок голосів.

Інтернет і зв’язок поки працюють. Хоча раніше ходили чутки про їх відключення.

На фото хтось написав жовтою фарбою 3%. Саме так в Білорусі називають президента Лукашенка його опоненти.

«Саша 3%. Комунальники вже втомилися замальовувати це по всьому місту », – розповіла« Країні »мінчанка.

А прихильники Олександра Григоровича додають до цифри 3% число 6 – і виходить 63%.

вибори в Білорусі

выборы в беларуси

07:00 Через через епідеміологічну ситуацію число спостерігачів на дільницях для голосування зменшать.

Джерело: