Сьогодні Різдво Миколи Чудотворця. Що не можна робити, історія та прикмети

Сьогодні, 11 серпня, православні відзначають Різдво Миколи Чудотворця. Це важливий церковне свято, коли відвідують церковну службу. Миколи Чудотворця вважають покровителем мандрівників, несправедливо засуджених і сиріт.

Народна назва цього дня Нікола Осінній або Туманнік через часті тумани, які стояли вранці. Розповідаємо про історію свята, головних заборонах і прикмети дня.

історія свята

Свято з’явилося з встановленням християнства в Київській Русі в IX столітті. При правлінні Катерини II його скасували, а потім знову відновили.

Згідно з переказами Микола Угодник народився в 270 році в заможній родині християн в Патара – грецькому місті-колонії. З ранніх років він виявив бажання служити Богу, був читцем. Будучи забезпеченим, він завжди допомагав бідним, а втративши батьків і зовсім роздав свою спадщину, щоб повністю присвятити життя вірі і залишитися при храмі.

Спочатку Микола Чудотворець служив священиком у церкві, де настоятелем був його рідний дядько. Потім отримав чин єпископа в Світі (нині місто Демре сучасної турецької провінції Анталії).

Парафіяни взяли нового єпископа, цінували його за доброту і чуйність, лагідний і справедливий характер. Крім того, він прославився створенням чудес – молитовно врятував Світи від голоду, воскрешав моряків після катастроф, звільняв з тюрем незаконно засуджених.

Микола Чудотворець помер в 350-х роках і був похований при храмі Мир Лікійських. Його тіло мироточити, поруч з ним зцілювалися хворі. Згодом мощі перенесли до італійського міста Барі і в зв’язку з цим встановили базиліку, де зберігається ковчег в ім’я святого. Частина мощей також зберігається в Венеції, частина залишилася в Мирах.

Рождество святителя Николая. Фрагмент критской иконы XV века

Різдво святителя Миколая. Фрагмент критської ікони XV століття

Критська ікона «Різдво святителя Миколая», 15 століття

Як моляться Миколи Угодника

Святий Миколай популярний в народі. Йому моляться мандрівники, які страждають від голоду або хвороб, які шукають кошти для існування або покровителя-захисника, бажаючі світу, виконання бажання, встановлення добра. Святий Миколай покровитель дітей. Саме він приносить подарунки дітям в грудні, а в Європі відомий під ім’ям Санта Клауса.

Нижче наводиться одна з молитов до Миколи, але можна молитися і своїми словами, головне – робити це щиро, з чистими помислами та добрими намірами.

Молитва Николаю Угоднику

Молитва Миколи Угодника

Що можна і чого не можна робити сьогодні

11 серпня в 2020 році – вівторок, посту немає. Тому можна їсти м’ясо, яйця, молочні продукти, рибу.

У День Миколая Чудотворця важливо молитовно звернутися до святителя, постаратися зайти в храм. У церкві перед ранкової службою можна замовити молебень Миколі за здравіє.

Також прийнято жертвувати гроші або одяг нужденним, віддавати борги, тому що благі справи – найкращий спосіб пом’янути Миколи Угодника.

Як і в інший церковне свято, важливо робити все можливе, щоб зміцнити зв’язок з Богом, а не зруйнувати її. Намагайтеся в цей день думати про хороше, займайтеся саморозвитком, читайте духовну літературу.

До всіх обмежень необхідно підходити усвідомлено. Краще не свариться з рідними і не лихословити, не займатися пранням-прасуванням і генеральним прибиранням, не давати в борг.

Погодні прикмети

Якщо ранок видався туманним, то овес і ячмінь дадуть багатий урожай. Якщо туман стоїть весь день – стережися загибелі бджіл, така погода шкідлива для медоносних комах. Якщо вдруге зеленіє овес – осінь належить дощова. І, навпаки, осінь буде теплою, якщо вранці 11 серпня не похолодало і не відчуваються заморозки.

Джерело: