Проникнути в ЄС за 5000 гривень. Як українці обходять заборону на в’їзд до Євросоюзу і які схеми працюють?

В Україні набирають популярність підпільні послуги з організації в’їзду в Євросоюз.

Легально в країни ЄС можуть зараз їхати тільки українці, у кого є вид на проживання, робоча віза або хто вступив в один з європейських університетів на навчання. Також українців приймають на сезонні роботи за запрошеннями.

Українці, яким потрібно потрапити в країни Західної Європи, кинулися оформляти через посередників запрошення і робочі візи – липові і справжні, оскільки це поки єдиний шлях виїхати з країни.

Правда, ніяких гарантій, що це реально допоможе в’їхати в шенгенську зону ніхто не дає. Раз на раз не приходиться.

«Країна» дізнавалася, як українцям можна обійти обмеження на в’їзд в ЄС і скільки це коштує.

Транзитом через Угорщину

Ринок посередницьких послуг з оформлення документів на в’їзд в ЄС переживає справжній бум. Оголошень в інтернеті і соціальних мережах – маса.

Найчастіше виїзд до Європи організовують через наземні пункти пропуску на кордоні з Угорщиною (на прямих рейсах в аеропортах прибуття до українців, як громадянам країни із зони підвищеного ризику по коронавірус, виникає більше запитань, а перевірки ретельніше навіть для статусом або візи в ЄС) .

Будапешт з 29 червня дозволив в’їзд для українців транзитом, за умови, що Угорщину покинуть за добу (на практиці у багатьох мандрівників тимчасові рамки не перевіряють). В’їхати в сусідню країну на машині або автобусі можна через два пункти пропуску – Берегшурань – Лужанка і Захонь – Чоп (найпопулярніший).

Ще один важливий момент – карантин проходити не треба.

Транзит через Польщу, наприклад, не дозволений, а також там потрібно пройти два тижні карантину (правда, за словами українців, які недавно в’їжджали до Польщі безпосередньо, поліція вже не перевіряє місце обсервації, як було спочатку).

В’їхавши в Угорщину, далі – шлях відкритий в інші країни Європи, оскільки внутрішні кордони в шенгенській зоні не закриті. Правда, посередники попереджають: якщо зловлять, наприклад, з польським запрошенням на роботу в Німеччині, можуть депортувати. Хоча таких випадків, за їхніми словами, небагато. Щоб не попастися, радять їхати на автомобілі з номерами тієї країни ЄС, в яку в’їжджаєте. Або на рейсовому автобусі.

Чеські візи – 7 тисяч гривень, запрошення до Польщі – 1300 грн

За словами посередників, з якими поспілкувалася «Країна», найпопулярніший і дешевий спосіб для виїзду до Європи – робоче запрошення. Робочі візи – надійніше і трохи дорожче. Запрошення в Польщу коштує 1300 грн і робиться кілька днів, робоча віза в Польщу за 10 днів – 2400 гривень, робоча віза в Чехію – 250 доларів (близько 7 тисяч гривень) і оформляється місяць-півтора.

Послуги посередника з оформленням запрошення на роботу стоять близько 5000 гривень.

Багато хто робить «липу», хоч божаться, що документи справжні.

«Я роблю тільки справжні запрошення і візи, від реальних роботодавців. Але, повірте, на угорському кордоні прикордонники ніяк не можуть перевірити, даний це запрошення чи ні. Дивляться, щоб був біопаспорт і запрошення (або звичайний паспорт і робоча віза) – це для них підставу припустити українці для транзиту. У нас не було випадків, щоб угорці не пропускали з біопаспортів і запрошенням. А там вже можна їхати хоч до Німеччини, хоч до Австрії з Італією », – розповіла нам посередниця Уляна з Івано-Франківська.

Інтернет кишить пропозиціями щодо оформлення виїзду в ЄС

Ще один варіант потрапити в ЄС через Угорщину, за словами Уляни, це зробити бронь в готелі Хорватії або Албанії нібито на відпочинок, а насправді згорнути туди, куди треба.

«Але знову ж таки – якщо людина попадеться поліції по дорозі, наприклад, в Італії, його можуть депортувати», – каже Уляна.

За словами іншого посередниці, Надії із Закарпаття, найпопулярніші – чеські запрошення і візи.

«Просто угорці знають, що українці найчастіше підробляють польські запрошення, і можуть початися різні розпитування. Днями, наприклад, в Чопі завернули цілий наш рейсовий автобус з пасажирами, які їхали по біопаспортів і запрошеннями. Ситуація кожен день змінюється », – каже Надія.

До речі, як запевняють посередники, угорські прикордонники не вимагають дозволу від своєї поліції на транзит, як це було ще місяць тому.

Для цього необхідно було заповнити виключно угорською мовою і подати електронну заявку. Рішення про задоволення клопотання, яке відправляли за дві доби на електронну адресу, вказану в анкеті, потрібно було показати на кордоні. За допомогу в заповненні таких анкет на угорській мові посередники просили близько 100 євро.

Втім, в посольстві України в Угорщині нам заявили, що такі анкети для перетину українсько-угорського кордону з метою транзиту все ще потрібні. Тому про всяк випадок радять їх оформляти.

Черги в Чопі і облави на нелегалів

«Черги в Чопі – величезні, люди стоять цілодобово. Це сотні автомобілів, автобусів. Деяких угорці загортають, але це буває рідко », – розповіли« Країні »прикордонники на Закарпаття.

Документи, за їхніми словами, перевіряють ретельніше і довше, що також призводить до черг

«У зв’язку з епідеміологічною ситуацією угорці впровадили поглиблену перевірку документів, що дають право на в’їзд на територію Угорщини», – сказала нам Олена Трачук, керівник прес-служби Чопського прикордонного загону.

Експерти тим часом радять оформляти справжні документи, щоб уникнути можливих проблем в ЄС.

«Потрібно мати реальну причину для в’їзду і вміти її підтвердити», – радить Катерина Кульчицька з організації «Європа без бар’єрів».

У самій Європі вже почалися облави на українських нелегалів, які проникли за підробленими документами.

Такі рейди влаштовує, наприклад, поліція Чехії і ставить заборону на в’їзд до країн ЄС на рік.

За даними посольства України в Чехії, в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства “Балкова», «Бела Езова» і «Вишні лготу» знаходиться близько двох сотень українців.

Більшість з них були затримані, оскільки в’їхали в країну по біометричного паспорту без дозволу на проживання або окремих видів чеських віз.

«Більшість подають клопотання про добровільне повернення в Україну», – повідомили в посольстві України в Чехії.

Львів’янка Роксолана розповіла «Країні», як в Чехії тиждень тому затримали її двоюрідного брата з дружиною, який в’їхав в країну через Угорщину.

«У брата і його дружини були запрошення і тести на ковід (хоча тести для транзиту не потрібні, вони з зробили на всякий випадок). Але в Чехії їх затримала поліція, привезли до відділення, а потім відправили в табір для нелегалів, який більше схожий на в’язницю. Зробили їм там свій тест на коронавірус (українці не визнали) за 1 тис. 600 чеських крон (2 тис. Грн), плюс вони платять за кожен день перебування в цій тюрязі коштує 250 крон (300 грн) », – розповіла нам Роксолана.

До речі, за даними сайтів з працевлаштування, українці під час епідемії найчастіше шукають роботу в Польщі, Чехії і Німеччини. Серед вакансій – будівельники, каменярі, доглядальниці, медсестри і IT-фахівці. У Чехії – водії, швачки і покоївки, а Польщу – сезонні працівники.

На сайті Jooble з 8 тисяч вакансій 5,5 тисячі стосуються роботи в Польщі, 254 – в Чехії та 204 – в Німеччині.

 

Джерело: