15 липня в Оболонському районі столиці було виявлено тіло без п’яти хвилин відставника, старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу першого управління досудового розслідування ГСУ СБУ Романа Закладного. Труп знайшли у його будинку по вулиці країни Йордану й де живе багато старих співробітників «контори», як і на Оболоні в цілому, де раніше масово давали квартири спецслужбістам.
«Країна» дізналася подробиці резонансної справи про дивну смерть Закладного.
За даними наших джерел в МВС, під час первинного огляду експертами місця події і тіла видимих причин насильницької смерті спочатку не виявили. Тільки в вушній раковині трупа знайшли спечені бурі сліди, схожі на кров. Однак, на думку наших співрозмовників, це може свідчити про черепно-мозковій травмі, отриманої, наприклад, при падінні на землю. Але і удар важким предметом теж не виключається.
Відповідь має дати тільки ґрунтовна судово-медична експертиза, в рамках якої потрібно зробити гістологічні та інші необхідні ісследованія.Бившій глава прес-служби СБУ часів глави Турчинова Станіслав Речинський у своєму Facebook припустив, що смерть спецслужбіста схожа на битовуху – тобто вбивство при вуличному пограбуванні або розбої.
Слідчо-оперативна група зазначила, що у трупа були вивернуті кишені і пропала взуття. Тобто Закладного, що втратив свідомість після падіння, могли просто банально пограбувати місцеві бомжі. Навмисно вбивати його бездомні навряд чи стали б: на вбивство вони йдуть вкрай рідко і частіше влаштовують бійки в своєму колі. Інша справа, якщо вбили не бомжі, а бандити з метою пограбування. Або вбивство було пов’язане з професійною діяльністю загиблого.
Також показовою є і реакція поліції. Ще не піднявся галас навколо цієї справи, копи заявляли, що слідів насильства на трупі не знайшли.
Прес-офіцер Оболонського відділення поліції Діана Шутько, не називаючи прізвища загиблого, повідомила, що близько 02:00 На вулиці Йорданської знайшли тіло чоловіка без слідів насильницької смерті, у якого було при собі посвідчення СБУ. Тіло відправили на експертизу, яка повинна встановити причини смерті.Правоохранітелі відкрили кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство), так як в ЕРДР вносять по цій статті всі трупи – навіть в разі, якщо смерть настала будинку, до надходження результатів розтину з підтвердженням або спростуванням природних причин смерті.
Однак ближче до вечора джерела видання «Deтектів-інфо» заявили про затримання двох осіб з речами убитого полковника і його банківськими картками.
Одного з чоловіків на ім’я Олександр Мамчук взяли в квартирі на вулиці Маршала Малиновського неподалік від місця, де був убитий Закладний. Він народився в Лисичанську Луганської області в 1997 році і за 23 роки життя не раз потрапляв в фокус уваги правоохоронців.
Так, в серпні 2016 року суд Лисичанська засудив Мамчук (вже тоді мав за плечима погашену судимість) до одного року позбавлення волі за крадіжку мобільного телефону. У червні 2017 року злодій знову попався на гарячому, коли в магазині рідного міста викрав з полиці бісквітний рулет Roshen вартістю 19 гривень. На цей раз Мамчук притягнули до адміністративної відповідальності. На суді той в своє виправдання сказав, що пішов на крадіжку через важке матеріальне становище.
А навесні 2018 року вже в Києві Мамчук в магазині «Червоний мак» викрав годинник. Крім того, уродженець Луганщини виступає обвинуваченим ще в трьох кримінальних справах, слухання яких тривають в столичних судах.
Полковник займався як звичним для СБУ виявленням держзрадників і шпигунів, так і фінансовими справами.
В Єдиному держреєстрі судових рішень можна знайти останнім подане клопотання до Шевченківського райсуду від імені слідчого Закладного, що датується 24 червня цього року – про дозвіл на затримання підозрюваного в рамках кримінального провадження №22018000000000167.
Виробництво було відкрито 29 травня 2018 року по ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 4 ст. 27 ч. 1 ст. 111 КК України (держзрада) щодо якогось громадянина Російської Федерації, уродженця німецького Лейпцига.
Однак прокурор на засіданні попросив слідчого суддю Слободянюка повернути це клопотання прокуратурі на доопрацювання, тому суддя не приймав рішення по суті і повторно це клопотання більше не подавалі.Закладний був і в групі слідчих, яка в 2016 році викрила слюсаря запорізького заводу «Мігремонт» Олексія Лазаренка .
За версією слідства, його завербували агенти російського ГРУ під час відпочинку в Севастополі, і він повинен був за винагороду в кілька сотень доларів на місяць за допомогою флешок і телефонів з криптографічним захистом передавати відомості про те, яку авіатехніку ремонтують і модернізують на заводі в Запоріжжі.
Також слюсарю приписали дві диверсії з псуванням авіоніки в військових «мигах», через що під Вінницею відбулися дві катастрофи. За ці дії слюсар-диверсант отримав 9 років в’язниці. А 16 квітня цього року його обміняли на українських полонених, і Лазаренко відбув в «ДНР».
Закладний вів і кримінальні провадження у відмиванню грошей. Наприклад, він займався справою №42016101060000141 від 19 липня 2016 року, відкритого за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство в особливо великих розмірах). Підслідність справи Генеральна прокуратура України всупереч вимогам КПК замість Нацполіціі закріпила за слідчими ГСУ СБУ. Судячи за фабулою, з якою можна ознайомитися у відкритому судовому реєстрі, досудовим розслідуванням було встановлено, що 7 грудня 2015 року по 2 лютого 2016 року зі банківських рахунків 116 фізичних осіб – клієнтів «КСГ банку» були зняті готівкові кошти на суму понад 64 млн грн . Клієнти банку доступу до відкритих на їх ім’я рахунками не мали і грошові кошти не получалі.Также було встановлено, що гроші зарахували на рахунку 106 клієнтів «КСГ банку» від кредитної спілки «Будинок кредитів» – на суму понад 59 млн грн. (В період з 7 по 25 грудня 2015 року), і на рахунку 10 клієнтів від кредитної спілки «Все разом» на суму понад 5,7 млн грн (в період з 16 по 21 січня 2016 року). Пізніше ці гроші розлетілися по численних рахунках різних фірм-прокладок, а вкладники залишилися з носом.
Хоча тут держзраді і зрадою не пахне, СБУ цю справу розслідувала.
Поки що в причинах смерті Закладного не проглядається професійний мотив, і все дійсно схоже на звичайне вуличне злочин (тим більше, що в ЗМІ вже з’являється інформація про його нібито зловживання алкоголем, достовірність якої, втім, поки не дуже зрозуміла). Але з огляду на, що покійний займав не останню посаду в «хатинці», ймовірно, Нацполіція найближчим часом повинна дати чіткі відповіді, через що він помер.