Новий власник квартири не відповідає за борги попередніх – Верховний суд

Верховний Суд погодився з позицією судів попередніх інстанцій, які задовольнили позов до комунального підприємства, в якому позивачка просила зобов’язати відповідача виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири.

Відповідне повідомлення з’явилося на сайті ВС.

Верховний Суд вказав, що відповідно до ст. 20 Закону «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов’язані сплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Тобто новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд встановить, що він не брав на себе обов’язок з їх сплати.

Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому при відсутності відповідної умови в договорі про відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти у задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник.

Також Верховний Суд вказав на безпідставність касаційної скарги в частині незастосування судами ч. 3 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», згідно з якою в разі відчуження квартири або нежитлового приміщення відбувається придбання новим власником всіх обов’язків попереднього власника як співвласника.

Зазначена стаття регулює обов’язки співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно ч.2 цієї статті кожен з них несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно його частці співвласника.

Тлумачення наведеної норми права дозволяє зробити висновок про те, що в даному випадку мова йде про перехід від попереднього власника до нового власника обов’язків саме як співвласника багатоквартирного будинку, передбачених законом, а не боргів попереднього власника з оплати за ЖКП.

ВС вказав, що чинним законодавством не передбачено обов’язку покупця квартири платити борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не обумовлено в договорі купівлі-продажу.

Джерело: