НБУ введе нові вимоги до банків

Національний банк оприлюднив етапи впровадження оновлених регуляторних вимог до банків на 2021-2024 роки. Приведення структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів заплановано на 2024 рік.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Зміни засновані на міжнародних стандартах регулювання діяльності банків, визначених Базельським комітетом і директивами ЄС. Їх мета – підвищити фінансову стійкість як кожного окремого банку, так і банківського сектора в цілому, і здатність протистояти кризовим явищам.

«Зазначені вимоги сфокусовані на забезпеченні достатнього рівня капіталу і ліквідності, адже це є запорукою платоспроможності та надійності банку. Щоб гарантувати збереження коштів вкладників та інших кредиторів, регулятор повинен упевнитися, що всі істотні ризики, притаманні діяльності банку, покриті капіталом. Саме капітал покликаний поглинати несподівані збитки, яких зазнає банк », – зазначила перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.

У найближчі чотири роки передбачено введення декількох вимог. Так, в першому кварталі 2021 року планується впровадження коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR). Це один з двох коефіцієнтів ліквідності, розроблених Базельським комітетом. На сьогоднішній день в Україні вже запроваджено коефіцієнт покриття ліквідністю, який замінив національні нормативи ліквідності Н4 і Н5.

 

Як пояснили в Нацбанку, норматив NSFR стимулюватиме банки покладатися на більш стабільні і більш тривалі за термінами джерела фондування, наприклад, довгострокові депозити, зменшуючи свою залежність від короткострокового фінансування.

Крім того, в четвертому кварталі 2020 року – першому кварталі 2021 року буде визначено терміни активації буфера консервації капіталу і буфера системної важливості. Впровадження вимог щодо формування цих буферів капіталу було тимчасово зупинено в березні 2020 року через через розгортання коронакрізіса, нагадали в НБУ. Це дозволило банкам направити створений запас капіталу на поглинання збитків і підтримку кредитування економіки.

Як і більшість регуляторів у світі, НБУ на сьогоднішній день ще не визначився з графіком активації цих буферів. Це питання буде предметом обговорення на засіданнях Комітету з фінансової стабільності.

З 1 січня 2022 року планується впровадження мінімальних вимог щодо покриття капіталом операційного та ринкового ризиків.

З 2024 року планується приведення структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів.

Будуть впроваджені: трирівнева структура капіталу (основний капітал 1 рівня, додатковий капітал 1 рівня та капітал 2 рівня), нові вимоги до складових капіталу та порядку відрахувань з капіталу, додаткові «пруденційні фільтри», спрямовані на очищення капіталу від складових, які по суті, ні здатні поглинати збитки і не забезпечують фінансової стійкості банку, впровадження коефіцієнта левериджу, який встановлює вимоги до достатності капіталу в залежності від загального обсягу активів (без застосування коефіцієнтів ризику).

Перед впровадженням всіх перерахованих вимог до капіталу Нацбанк проаналізує післякризовий стан банківської системи, зокрема шляхом проведення оцінки якості активів, запланованої на першу половину 2021 року. За її результатами буде визначено готовність сектора до введення нових вимог.

Економічна правда