НБУ визнав банк «Аркада» неплатоспроможним

Національний банк України прийняв постанову, згідно з яким київський банк «Аркада», 6 серпня потрапив в число проблемних, зараховується до категорії неплатоспроможних. Це перша тимчасова адміністрація в 2020 році.

Постанова правління НБУ під номером 541-рш / БТ від 25 серпня 2020 року з’явилися на сайті регулятора.

К1 липня «Аркада» за розміром загальних активів (1,902 млрд грн) займав 45-е місце серед 75 банків, що діяли в Україні банків. І ось майже два місяці по тому правління Нацбанку вирішило визнати його неплатоспроможним «в зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини мінімального встановленого рівня». Як відзначили в НБУ, рішення прийнято з метою захисту інтересів вкладників і кредиторів банку.

Капітал банку впав нижче нормативного рівня і став негативним через втрату основного активу – будівлі головного офісу та земельної ділянки в столиці за адресою вул. Ольгинська, 3. Банк надав цю нерухомість в якості застави за кредитом, залученим пов’язаної з банком компанією-забудовником, і втратив її через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником.

За даними НБУ, на момент укладення кредитного договору оціночна вартість будівлі перевищувала 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку).

«НБУ, вивчивши матеріали про переоформлення права власності на об’єкт (договір застави, кредитний договір та додатки до нього), звернувся до Національної поліції України із заявою з приводу неправомірних дій посадових осіб банку і проханням зберегти зазначену нерухомість», – повідомив регулятор.

Нацбанк зазначив, що понад 90% вкладників банку «Аркада» (понад 5 тисяч осіб) отримають вклади в повному обсязі, оскільки їх розмір не перевищує гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) суму в 200 тисяч грн. Більші вклади будуть відшкодовані в межах зазначеної суми. Всього ФГВФО забезпечить виплату гарантованої суми в обсязі 285 млн грн.

В НБУ акцентували увагу на тому, що висновок фінустанови з ринку не пов’язаний із затримкою введення забудовниками в експлуатацію будинків ЖК «Еврика» та ЖК «патріотики».

14 і 17 серпня на сайті банку повідомлялося, що фінустанова не продавало головний офіс третім особам, не дивлячись на поширену про це в соціальних мережах інформацію.

Банк пояснював, що влітку 2019 року його забудовник, який є замовником будівництва житлового комплексу «патріотики» і «патріотики на озері», вичерпав всі можливості для фінансування будівництва цих комплексів, а через тиск на нього з боку Київради та КМДА залучення коштів від інвесторів повністю зупинилася.

У зв’язку з відсутністю ліквідного забезпечення для отримання кредиту забудовник звернувся до банку «Аркада» з проханням виступити майновим поручителем за кредитом. Так, у вересні 2019 року цей забудовник залучив позику на фінансування будівництва житлових будинків, за яким банк «Аркада» виступив поручителем і надав в заставу будівлю головного офісу.

В результаті несвоєчасного обслуговування боргу забудовником кредитор звернув стягнення на предмет застави, в зв’язку з чим будівля перейшла в формальне володіння кредитора. Разом з тим кредитор не має на меті володіти будинком банку, зазначив банк, уточнивши, що зараз сторони стверджують юридичні формальності з оформлення документів для проведення реституції.

Банк також зазначив, що приймаючи рішення виступити поручителем, він розраховував, що Київрада і КМДА відшкодують забудовнику 365 млн грн, які той вклав в будівництво великої котельні та інженерних мереж за межами будівельного майданчика, однак місто досі не виконав свої зобов’язання.

У банку очікують вирішення відповідних питань і відновлення записи в Державному реєстрі прав на власності банку «Аркада» на будівлю головного офісу в найближчим часом.

АКБ «Аркада» був створений в 1993 році. Власником істотної участі банку, згідно з даними НБУ станом на 1 червня 2020 року, є Костянтин Паливода (спільна участь 74,797%).

Джерело: