У правлінні Національного банку України прийняли рішення зберегти облікову ставку на рівні 6% річних з 24 липня 2020 року, що є найнижчим її рівнем за всю історію незалежної України.
Про це заявив глава НБУ Кирило Шевченко під час брифінгу 23 липня по рішеннях Правління Національного банку з монетарної політики.
Відзначимо, що заява Шевченко показали в запису, оскільки вранці він відбув до Брюсселя разом з прем’єром.
«З одного боку, це стримає зростання цін в умовах відновлення економіки в 2021-2022 роках, а з іншого – залишить достатній простір для подальшого зниження вартості кредитів до однознаковому рівню», – заявив Шевченко.
Варто зазначити, що зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками. Вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.
Коли інфляція і ризики макроекономічної нестабільності в країні посилюються, центральний банк повинен вжити заходів для стабілізації. Тоді НБУ підвищує облікову ставку і проводить жорстку монетарну політику.
Це означає, що кредитування буде більш ризикованим, тому цін на гроші в економіці зростає. При зменшенні інфляції і поліпшення макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується, і це викликає поступове здешевлення депозитів і кредитів.