Канцлер Німеччини Ангела Меркель ввечері у вівторок, 21 липня, запобігла військовий конфлікт, який міг статися між Туреччиною і Грецією в східній частині Середземного моря через суперечку про видобуток газу.
Про це з посиланням на Bild повідомляє Tagesspiegel.
Суперечка про природний газ у невеликого середземноморського грецького острова Кастелорізо ведеться вже давно. Але недавно турецькі власті оголосили, що дослідницьке судно Oruc Reis почне нові сейсмічні дослідження в цьому районі.
Острів розташований в трьох кілометрах від південного узбережжя Туреччини. Вважається, що морське дно в цьому регіоні особливо багато сировиною, тому і Туреччина, і Греція претендують на навколишні води в якості «виключної економічної зони».
Повідомляється, що з вівторка численні кораблі військово-морського флоту Туреччини рухалися в Егейському морі і в східній частині Середземного моря на південь від грецьких островів Родос і Крит.
За повідомленнями грецького державного телебачення, в цьому регіоні також знаходяться численні кораблі грецького флоту.
Також повідомляється, що до місця були направлені два винищувачі ВПС Туреччини, і Греція також відповіла винищувачами. Увечері 18 турецьких військових кораблів прямували прямо на острів, тому грецький флот оголосив стан тривоги і, в свою чергу, також відправив військові кораблі.
Незадовго до того, як могла статися ескалація, канцлер Німеччини Ангела Меркель подзвонила президенту Туреччини Реджепу Ердогану і прем’єр-міністрові Греції Кіріакос Міцотакіс.
Заступник прес-секретаря уряду Ульріке Деммер не стала підтверджувати, що фрау канцлер виступила посередником між ними, після чого військово-морський флот Туреччини скасував маневр, але повідомила в середу, «що канцлер подзвонив Ердогану по телефону».
У МЗС Німеччини в свою чергу заявили, що позиція держави не змінюється: прогрес у відносинах ЄС-Туреччина можливий тільки в тому випадку, якщо Анкара утримається від провокацій в східному Середземному морі. Втім, незважаючи на це, Євросоюз повинен продовжувати переговори зі стратегічно важливим партнером Туреччиною.
У середу дослідницьке судно Oruc Reis знаходилося на півдні Туреччини. Турецька телекомпанія TRT повідомила, що сейсморозвідувальні роботи ще не почалися. В останні кілька місяців Греція попереджала Туреччину, щоб вона не відправляла в регіон суду для пошуку природного газу.
Нагадаємо, що на початку червня з боку Греції звучали заяви про готовність до військового конфлікту через видобуток нафти в Егейському морі. Після цього міністр оборони Туреччини Хулуси Акар заявив, що країна хоче вирішити суперечку в рамках міжнародного права.