Президент Франції Еммануель Макрон оприлюднив план захисту світських цінностей країни від ісламського радикалізму.
Він закликав очистити французький іслам від іноземного впливу і повернутися до духу закону 1905 року, згідно з яким свобода совісті у Франції поєднується зі світським характером держави.
Як повідомляє сайт телекомпанії «Аль-Джазіра», темі ісламу було присвячено п’ятничний виступ Макрона.
Президент заявив, що іслам переживає кризу в глобальному масштабі.
«Іслам – це релігія, яка сьогодні переживає кризу у всьому світі, ми спостерігаємо це не тільки в нашій країні», – сказав він, назвавши причиною кризи «крайнє посилення» позицій.
Він оголосив, що в грудні уряд представить законопроект про посилення закону 1905 року, який офіційно розділив церкву і державу у Франції. Ці заходи, за словами Макрона, будуть спрямовані на вирішення проблеми щораз сильнішої радикалізації в країні і на поліпшення «нашої здатності жити разом».
«Секуляризм – це цемент єдиної Франції», – образно висловився він.
За словами Макрона, закон дозволяє людям сповідувати будь-яку віру за своїм вибором, але зовнішній прояв релігійної приналежності буде заборонено в школах і на державній службі. Зараз носіння хіджабу вже заборонено у французьких школах і для держслужбовців. Він також сказав, що 50 000 французьких дітей з мусульманських сімей, які в даний час отримують освіту вдома, зобов’яжуть відвідувати школу з усіма.
Він пообіцяв, що не піде на поступки в прагненні витиснути релігію з освіти і державного сектора у Франції.
Крім того, Макрон заявив про прагнення звільнити іслам у Франції від іноземного впливу шляхом поліпшення нагляду за фінансуванням мечетей. Також більш уважно передбачається стежити за школами та асоціаціями, що обслуговують виключно релігійні громади.
Макрон визнав, що французька влада частково відповідальна за «Геттоїзацію» спільнот з великим числом мусульман, і в результаті несвітські організації спробували заповнити ці недоліки політики інтеграції.
«Там, де ми відійшли, прийшли вони», – констатував він.
Макрон також сказав, що колоніальне минуле Франції, в тому числі колонізація Алжиру, залишило шрами на суспільстві.
«Ми не переглянули наше минуле. У нас є бабуся і дідусь, які передали свої шрами дітям », – зазначив він.
У промові президент закликав не попастися в пастку, розставлену екстремістами, які прагнуть затаврувати всіх мусульман.
Виступ Макрона викликав бурхливу реакцію в соціальних мережах. Наприклад, французький мусульманський активіст Ясір Луаті сприйняв ініціативи глави держави як репресії.
Він написав у Твіттері: «Репресії проти мусульман були загрозою, тепер це обіцянка. У годинній промові Макрон поховав свободу, надихнув крайніх правих, антимусульманських лівих і поставив під загрозу життя мусульманських студентів, закликавши до жорстких обмежень на домашнє навчання, незважаючи на глобальну пандемію ».
Французька вчена Рим-Сара Алаун відзначилася схожим записом у Твіттері: «Президент Макрон назвав іслам релігією, яка сьогодні переживає кризу у всьому світі. Я навіть не знаю що сказати. Це зауваження настільки дурне (вибачте), що не вимагає подальшого аналізу … Ніде правди діти, мене це турбує ».