Контрабанда ювелірки і 400% річних. Як працювала піраміда B2B Jewelery і чому люди несли туди гроші

В Україні – гучний скандал з фінансовою пірамідою B2B Jewelery. Як уже писала «Країна», її офіси і численні активи організаторів (в тому числі, нерухомість і парк дорогих авто) днями накрила СБУ.

Як повідомили в Службі безпеки, зловмисникам вдалося привласнити вище 250 млн доларів більше 600 тисяч вкладників. Зараз діяльність піраміди заблокована, – стверджують в прес-центрі СБУ.

Втім, сайт B2B Jewelery досі працює. Можна зареєструватися, створити особистий кабінет і доглянути собі ювелірний виріб, за покупку якого обіцяють кешбек від 104% до 182% від його вартості. Правда, останні оновлення, в тому числі, і по виплатах відсотком вкладникам, були ще в березні. Чи отримували щось люди в останні місяці – невідомо.

Власне, торгівля золотими прикрасами – одна зі схем B2B Jewelery. Є й інша. Замість золота можна придбати сертифікат на суму від тисячі гривень. Його прибутковість (нібито. Забезпечена золотими виробами) – 8% в тиждень або 400% в рік. Відсотки обіцяють платити щотижня по п’ятницях, що, очевидно, і приваблювало вкладників, серед яких чимало пенсіонерів.

Як підрахував президент Союзу ювелірів Дмитро Видолоб, для забезпечення залучених у вкладників 250 млн доларів (а не виключено, що в реальності сума більше) знадобиться більше 6,5 тонн золотих виробів. Для порівняння: в минулому році в Україні було затавроване і надійшло в роздріб всього 4,2 тонни. Тобто, щоб повернути людям вкладення золотом, власникам B2B Jewelery довелося б в один момент видати півторарічної запас всієї вітчизняної роздрібної торгівлі ювелірними виробами.

Втім, зрозуміло, що роздавати українцям золото ніхто не збирався. «Цей проект не має нічого спільного з ювелірною галуззю, чистої води фінансова піраміда», – каже Видолоб. Проте, компанії вдалося кілька років успішно пропрацювати на ринку і обрости мережею магазинів.

Та й зараз, як кажуть між собою ювеліри, власникам, швидше за все, вдасться «вирішити проблеми».

«Країна» розбиралася як і на кого працювала піраміда B2B Jewelery.

Що таке B2B Jewelery і хто за нею стоїть
Мережа B2B Jewelery, яка останнім часом була на слуху, активно рекламувалася і відкривала нові магазини, насправді як юридична особа не існує.

Це проект ювелірного заводу «Шарм». «Ну як заводу. Швидше, це невелика майстерня в місті Ладижин Вінницької області. Саме містечко, до речі, ніколи не славився ювелірним мистецтвом », – говорить Дмитро Видолоб.

За даними You Control, ТОВ «Шарм Голд» зі статутним капіталом 157,4 тисячі гривень зареєстровано в 2014 році на Миколу Гонту. Спеціалізація компанії – виробництво і торгівля ювелірними виробами, ремонт годинників і ювелірних виробів.

«Насправді власника два – сам Гонта і його дружина Олена. Колись «Шарм» навіть брав участь в ювелірних виставках, але останнім часом практично «випала» з профільного спільноти. Фахівців для заводу вони готували самі, з колегами спілкувалися мало », – розповідає Дмитро Видолоб.

Вінницький ювелір Микола Гонта потрапляє в скандал не вперше. У 2013 році СБУ провела в будинку підприємця обшуки у справі про турецькому золоті.

Як підозрювали правоохоронці, Гонта поставив на потік контрабанду ювелірки з Туреччини. В Україні на прикрасах перебивали клеймо і реалізували через роздріб. В ході слідства виявилося, що через «Шарм» за кілька років пройшло 600 тисяч штук сумнівних ювелірних виробів на кілька десятків мільйонів гривень.

Його подільником і «дахом» тоді проходив місцевий екс-заступник глави податкової інспекції і колишній помічник вінницького губернатора Геннадій Мазур.

Але це справа так і не розкрутили. У минулому році його закрили за терміном давності.

У минулому році сім’я Гонт нова потрапила в поле зору правоохоронців. Суд заарештував рахунок благодійного фонду «Зимородок» дружини ювеліра – Олени Гонти. Через нього, нібито, йшли сумнівні операції з грошима вкладників B2B Jewelery. Самі вклади оформлялися як благодійні внески в цей фонд, а потім перекидалися по іншим компаніям. Але це справа теж спустили на гальмах.

Цікаво, що у цій справі спливло назва інший ювелірної компанії – запорізької «Демос». Вона, нібито, є партером благодійного фонду Олени Гонти.

Серед засновників «демосу» – Тамара Скрипка і Ольга Перетятько.

Цікаво, що по «Демос» ще в 2018 році в Запоріжжі вибухнув гучний скандал. Депутат Запорізької облради Ярослав Гришин заявив, що запорізькі правоохоронці кришують нелегальну діяльність мережі ломбардів та ювелірних магазинів, в тому числі, «демосу».

Депутат стверджував, що правоохоронці є партнерами «демосу», і навіть вкладають туди гроші, отримуючи щомісяця 5% від своїх вкладів. Гришин з’ясував, що внески верхівки запорізької поліції в «Демос» були від 700 тисяч до 1,2 млн євро.

Що дозволило власникам мережі (Ігор і Тамара Скрипки, Ольга Перетятько, Геннадій Дяченко стати доларовими мультимільйонерами.

Але, крім поліцейських, в «Демос» вкладалися і прості 100 тис. доларів кожен, а також коштовності і різну нерухомість.

27 серпня правоохоронці провели 48 обшуків в Київській і Вінницькій областях та в Одесі. Суд наклав арешти на майнові активи зловмисників: банківські рахунки, рухоме і нерухоме майно, в тому числі оформлення на підконтрольні юридичні особи, яких налічувалося понад 100.

Питання – що тепер буде з B2B Jewelry і її вкладниками.

Ювеліри не вірять, що Гонті щось загрожує. «Повирішувати свої проблеми, змінить назву контори і буде працювати далі», – вважають в галузі.

«Як показує практика, в таких проектах правоохоронці зазвичай в частці. А коли піраміду все ж доводиться «викрити», несуть відповідальність не реальні власники, а «фунти». Постраждалим вкладникам повернути свої гроші практично нереально », – говори глава адвокатської компанії« Кравець і партнери »Ростислав Кравець.

За його словами, люди можуть написати заяву з вимогою компенсації від держави, яке допустило «піраміду» і не провело ефективне досудове розслідування. Але шанси отримати гроші (а кожен вкладник відніс ювелірам в середньому 10 тисяч гривень) – примарні. «В принципі, є майно бенефіціарів, але тут не працює АРМА, яка може продати активи до суду. У нас, як показує практика виведення з ринку проблемних банків, навіть якщо на початку процедури майно є, то до кінця воно кудись випаровується. Крім того, якщо активи оформлені як іноземна власність стягнути їх буде проблематично », – пояснив Кравець.

Джерело: