«Добре здоров’я на Інтері»: чим небезпечне хропіння і як від нього позбутися?

«Хороше здоров’я на Інтері»: чим небезпечний хропіння і як від нього позбутися?

У середу, 2 вересня, вийшов випуск ток-шоу «Добре здоров’я на Інтері» про хропіння. Ця проблема характерна для 50% чоловіків і 30% жінок, але про неї не прийнято говорити вголос. А даремно. Адже ця недуга може не тільки доставляти незручності рідним і близьким, а й загрожувати здоров’ю. Чим небезпечний хропіння? Про найпоширеніші причини його виникнення і найбільш ефективні способи боротьби з ним розповіли ведучий Олександр Лук’яненко і експерти програми: сомнолог Юрій Погорецький, отоларинголог Тетяна Запорожець, невролог Софія Устьянцева.

«Хропіння – це не тільки голосно, але і смертельно небезпечно, – застерігає сомнолог Юрій Погорецький. – Адже він нерідко призводить до апное – зупинки дихання уві сні. Люди, які страждають апное, можуть переживати по 300-400 зупинок дихання за ніч. Все це веде до зниження рівня кисню – гіпоксії, переривання самого сну і, як наслідок, погіршення якості життя: сонливості вдень, ризику заснути за кермом, дратівливості і втоми. Крім того, синдром апное вкорочує життя людини на 10 років. Люди, які страждають хропінням, частіше за інших піддаються інфарктів і інсультів, у них також посилюється перебіг хронічних захворювань – цукрового діабету, гіпертонічної хвороби, зростає ризик раптової зупинки серця уві сні ».

За словами сомнолога, найпоширеніші причини, які викликають хропіння:

1.Анатоміческіе особливості носоглотки. Носове дихання може бути заблоковано через викривленої перегородки, при наявності поліпів або постійних запалень. Через цих процесів в носі з’являється рідина, яка поступово накопичується на небі. Небо, як будь-який м’яз, розтягується і опускається вниз.

Шкідливі звички – куріння і вживання алкоголя.Куреніе викликає хронічне запалення дихальних шляхів, що веде до набряклості слизових. Алкоголь викликає розслаблення м’язів, що посилює вібрацію тканин глотки, посилює хропіння і провокує його ускладнення.
Ожіреніе.Прі надмірній вазі жирова тканина відкладається в просвіті глотки, м’якому небі, нёбном язичку і бічних дужках. Відкладення здавлюють бічні стінки глотки і викликають хропіння.
Беременность.В цей період виникає деяка набряклість м’яких тканин дихальних шляхів. Після народження малюка ситуація виправляється.
Возраст.У літніх людей знижується тонус м’язів, в тому числі м’язів, які підтримують відкритий просвіт дихальних шляхів під час сну. Також знижується тонус м’якого піднебіння і язичка. Ці чинники збільшують ризик спадання стінок глотки і призводять до хропіння. Серед людей старше 60 років близько 60% страждають від цієї проблеми.
Простудні та хронічні заболеванія.Храп може виникати на тлі ГРВІ, нежитю, болю в горлі, а також з-за збільшених гланд, які часто набрякають у алергіків і астматиків.
Вживання снодійних та успокоітельних.Еті лікарські препарати знижують м’язовий тонус, провокують або посилюють хропіння.
«Існує три стадії хропіння – легка, середня і важка, – продовжує Юрій Погорецький. – При середнього та тяжкого пацієнтам рекомендується лікування за допомогою маски СИПАП, яка відкриває глотку на вдих і на видих, і людина спокійно спить, не заважаючи ні собі, ні оточуючим. Іншої альтернативи немає – ніякі таблетки та операції не допоможуть, тому що зупинка дихання відбувається в горлі. Це зона, де неможливі будь-які втручання, тому що поруч стравохід: ми або дихаємо, або їмо. А легку стадію хропіння допоможе усунути комплекс заходів. Це зміна положення тіла уві сні, гімнастика особи, яка стимулює м’язи глотки, зволожувач повітря в кімнаті, дихальні вправи ».

Якщо хропіння виникає час від часу, то з ним цілком можна впоратися власними силами або хоча б мінімізувати провокуючі фактори.

«Тим, хто страждає від зайвої ваги, пора зайнятися фізичною активністю і правильно харчуватися, так як зниження ваги навіть на 10% від початкового сприяє поліпшенню ситуації, – пояснює отоларинголог Тетяна Запорожець. – Крім цього, рекомендовані регулярні тренування. Це покращує стан глотки і зменшує хропіння. Алкоголь і куріння варто виключити, особливо перед сном. Також потрібно прибрати з раціону гостру, солону і жирну їжу. Або хоча б уникати її вживання на ніч ».

Крім того, фахівці рекомендують: щоб перестати хропіти, слід спати на боці з піднесеним становищем голови.

«Коли людина лягає спати на спину, особливо коли закидає голову назад, м’яке піднебіння провисає і перегороджує струм повітря в горлі, – розповідає невролог Софія Устьянцева. – Від цього виникає вібрація, з’являється хропіння, тому «хропунів» краще спати на боку. Крім того, щоб язик не западала під час сну, можна використовувати високі подушки під голову ».

Якщо ви хропете ночами, а вдень вас долає виражена сонливість, не варто відкладати візит до лікаря. Для діагностики синдрому апное під час сну лікарі застосовують різні безболісні і безпечні методи.

«З хропінням можна і потрібно боротися, – каже ведучий Олександр Лук’яненко.

– Не ігноруйте цю проблему, адже часто хропіння може бути симптомом набагато більш серйозних хвороб: астми, алергії, апное уві сні, гіпертонії, порушення серцевого ритму або ожиріння. Тому не нехтуйте турботою про своє здоров’я і вирішуйте всі проблеми вчасно. Зверніться до фахівців – і вони допоможуть вам підібрати оптимальну схему терапії ».

Більше про хропіння – у випуску ток-шоу «Хороше здоров’я на Інтері»

Корисна інформація про поширених захворюваннях, а також рекомендації кращих українських лікарів, як зберегти своє здоров’я, – в ток-шоу «Добре здоров’я на Інтері». Дивіться з вівторка по п’ятницю о 13:20 на телеканалі «Інтер». Сьогодні, 3 вересня, вийде випуск про те, як правильно лікувати болю в спині.

 

Джерело: