Жителі Західної України почали масово дивитися російські телеканали.
Через відключення в минулому році аналогового телебачення і переходу на цифру, для якого потрібно купувати тюнер, люди ставлять собі супутникові тарілки, на яких у вільному доступі є заборонене в Україні російське ТБ.
До того ж, з цього року частина українських телеканалів на супутнику закодована, тому багато хто вибирає безкоштовний контент з РФ.
Причому, як показало наше опитування, це особливо масове явище в глибинці на «далекому Заході», куди не доходить цифровий сигнал – в карпатських селах, в Рівненській області, на Закарпатті, де у людей раніше було тільки аналогове ТБ.
Всього в Україні, за офіційними даними, телебачення через супутник дивляться майже в 4,5 мільйонах будинків. Тобто у 4,5 мільйона українців є доступ до російських телеканалів.
У той же час в Україні є проблема з покриттям цифрового телебачення, яке, за різними оцінками, покриває територію країни тільки на 80-85%. Тобто, після зникнення аналогового телебачення 15-20% території країни взагалі не може отримувати український ефірний сигнал. А так як це, в основному, села, то і кабельного телебачення там немає. Залишаються тільки супутникові тарілки.
У Національній раді з питань телебачення і радіомовлення визнають, що в деяких районах після відключення «аналога» глядачі залишилися і без «цифри» теж.
Там кажуть, що є точки, де цифрове телебачення не приймає і де його нібито навіть економічно не вигідно ставити.
Йдеться про віддалених населених пунктах у сільській місцевості, а також на території з нерівним рельєфом і в лісистій малонаселеній місцевості. Найгірший стан справ з покриттям на Західній Україні.
«І жителям доведеться переходити або на кабельне, супутникове, або на інтернет-телебачення”, – заявляв «Країні» колишній глава Нацради з ТБ Юрій Артеменко.
При цьому, на початку чотири провідні медіагрупи України – StarLightMedia, «1 + 1 медіа», «Медіа Група Україна» і «Інтер медіа груп» – закодували сигнал своїх телеканалів на супутнику. Тобто на супутнику вже не можна безкоштовно подивитися 1 + 1, СТБ, «Україна». Чи не закодували сигнали новинні канали – 112, «Еспрессо», «ZIK» і інші, але аудиторія у інформаційного мовлення традиційно менше, ніж у головних телеканалів.
При цьому популярність супутникового телебачення через проблеми з доступом до «цифри» збільшилася.
«Коли встановив тарілку, тоді і здавати котеджі легше – люди люблять, щоб в номері був телевізор з супутниковими телеканалами. Російські передачі в основному дивляться. Ну не англійською ж дивитися », – ділиться з нами господар колиби з Яремче Івано-Франківської Володимир.
Схожа ситуація – на Буковині.
«Коли закодували українські телеканали, у вільному доступі залишилися тільки російські канали. Ті ж новини люди могли подивитися на російських каналах. З інтернетом в нас теж не все добре, тому що, скажімо, у нас в Путильському районі тільки один інтернет-оператор, яка не дуже піклується про якість зв’язку – швидкість повільна і взагалі не вантажить в онлайні », – розповідає« Країні »житель одного із сіл Путильського району Чернівецької області Микола Кравців.
За його словами, він сам часто дивиться російські телеканали.
«По-перше, немає альтернативи. А по-друге, по РТР, наприклад, крутять цікаві серіали про оперативників, а також бойовики з НТВ. Переглядаю «Каменських», «Таємниці слідства», «Слідство вели з Канівським». Дружина дивиться шоу Малахова і развлекаловку про шоу-бізі – «Ти не повіриш», «Нові російські сенсації». Синові 14 років, він телек не дивиться, але в інтернеті, до речі, слухає російську музику, модних реперів », – каже Кравців.
Житель Коломиї Іван зізнається, що у нього є і «тарілка», і новий цифровий тюнер.
«Завдяки йому ми підключили потрібні українські телеканали. Але, чесно кажучи, далі дивимося супутник, просто російські передачі і кіно цікавіше. У нас якось все сумно. Але політичні шоу намагаюся не дивитися. Неприємно, що там говорять про Україну. На російських каналах тільки фільми дивимося », – каже Іван.
Оксана Петрук з Рівненської області також зізналася, що дивиться по супутнику російські телеканали.
«Нічого немає в цьому кримінального. І всі мої знайомі теж. Із супутниковим телебаченням простіше, ніж з цифрою. Багато на російських каналах політичних ток-шоу і чомусь в них чи не головна тема – Україна. Моя мама каже: «Невже в Росії проблем немає, крім як Україна обговорювати?». А так дивимося Малахова, фільми різні, концерти. Тому що політика – це одне, а культура – інше », – говорить Петрук.
Правда, не всі ігнорують російські новини і політичні передачі.
«Раніше моя мама-пенсіонерка підтримувала Зеленського, – розповідає« Країні »підприємець з Рівненської області Дмитро. – А в останні місяці кляне його щосили. Питаю – чого так змінилося ставлення? Вона відповідає – так по телевізору про нього таке кажуть. Я питаю – за яким телевізору? А мама каже – так в шоу у Соловйова (Володимир Соловйов – провідний ведучий політичних ток-шоу на телеканалі «Росія-1» – Ред.). У мене був шок. Як виявилася – у них все село встановило супутникові тарілки і дивиться російські телеканали».