Татусям в Україні пропонують дати можливість приділяти дітям більше часу. Для цього для чоловіків хочуть узаконити додаткову відпустка і скорочений робочий день. Поки такі права є тільки у жінок. Законопроект №3695, який передбачає рівність прав і обов’язків з виховання дітей між чоловіками і жінками, вже зареєстрований в парламенті.
Що хочуть змінити
Згідно з документом, батьки отримують однакові права і обов’язки з матерями. У Трудовому кодексі хочуть змінити слова «жінка» і «мати» на «працівник» і додати слово «батько».
Якщо коротко, то законопроектом пропонують ввести для батька:
Декретна відпустка. За чинним законодавством в декрет по догляду за дитиною до трьох років може піти мати. Якщо вона відмовиться від такої відпустки, тоді його може взяти батько. При цьому чоловікові треба принести своєму роботодавцю довідку з місця роботи дружини про те, що вона відмовилася від декретної відпустки. Цю бюрократію пропонують скасувати і дозволити батькові таке ж право на відпустку по догляду за дитиною, як і матері.
Додаткова відпустка. Жінки, у яких є двоє і більше дітей, зараз мають право на щорічну додаткову відпустку. У чоловіків такого права на сьогодні немає.
Скорочений робочий день. Знову ж таки, зараз на скорочений робочий день має право жінка, яка має дитину до 14 років.
Відпустка при народженні дитини – це нова норма, яку парламентарі хочуть додати в трудове законодавство. Якщо за нього проголосують, то батько немовляти отримає право на одноразову оплачувану відпустку на 14 днів, незалежно, в шлюбі він з матір’ю дитини чи ні. Одна умова – батько повинен жити разом з матір’ю дитини. Ця відпустка можна використовувати протягом трьох місяців з моменту народження дитини.
«Законопроект пропонує забезпечити рівні можливості матері і батька по догляду за дитиною і поєднання трудової діяльності з сімейними обов’язками; усунути законодавчі прогалини, які обмежують права людини на відпустку по догляду за дитиною; створити передумови для посилення ролі батька в процесі виховання дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні », – пояснюють автори проекту.
Як в інших країнах
Декрет для батька – звичайна справа в країнах Європи. Наприклад, в Ісландії батько нарівні з матір’ю може отримати три місяці відпустки для догляду за новонародженим. Весь цей час йому виплачується допомога в 80% від заробітку. Потім є ще один відпустку на три місяці, але скористатися може тільки один з батьків.
У Німеччині чоловік може піти в декретну відпустку на три роки. Перший рік йому виплачують допомогу по догляду за дитиною в 65% від зарплати. Якщо обоє батьків йдуть в декретну відпустку, тоді гроші нараховують ще два місяці.
У Швеції на сім’ю надається до 480 днів оплачуваної відпустки по догляду за дитиною. При цьому закон зобов’язує кожного з батьків використовувати мінімум три місяці (90 днів) з 480 днів. Решту днів можна розділити між собою так, як батьки вважають за доцільне.
У Польщі теж є окремо батьківський відпустку. Чоловік може його використовувати в будь-який момент, поки дитині не виповниться два роки. Крім нього батьки можуть розділити відпустку по догляду за дитиною, який триває сім місяців.
У Великобританії батько дитини має право провести до двох тижнів з дитиною зі збереженням зарплати до 90%;
Португалія зобов’язує законом батька провести з дитиною 5 днів в оплачуваній декретній відпустці. За порушення обов’язків батька накладається штраф.
Поки статистика показує, що близько 2% чоловіків в Україні йдуть у декретну відпустку замість матері. Однак досить часто чоловіки беруть відпустку після народження дитини на 5-7 днів, і бізнес звик до такої практики, говорить Анастасія Березюк, HR бізнес-партнер.
«Чоловіки часто не бачать роботи жінки з дитиною, тому і вважають, що це нескладно. Подібний відпустку покаже, скільки сил і часу може йти на дитину, і, можливо, рівень поваги до матері в сім’ї підвищиться. Крім цього, не всім чоловікам вдається полюбити дитину з першого погляду, а догляд за ним ці шанси підвищить », – додає Анастасія Березюк.
Але якщо зміни в закон приймуть, то все одно в Конституції рівність прав жінки і чоловіка визначається додатковими гарантіями матері, про батька в контексті рівності прав не згадується. У статті 24 Основного закону йдеться: «Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати роботу з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям ».
Як повідомлялося, в запропонованому парламенту проект закону «Про працю» також передбачається можливість одночасного декретної відпустки для батька і матері.