Без довідки про доходи і відмови від паспорта України: Як Росія спростила прийом в своє громадянство

Учора, 24 липня, в Росії вступив в силу закон, яким спрощується вступ до громадянства для іноземців, в тому числі для українців.

У 2020 році РФ стала давати свої паспорти в півтора рази частіше. Це пов’язано з тим, що збільшилась кількість одержувачів з «ДНР» і «ЛНР». Для них минулої весни Володимир Путін випустив окремий указ.

Документом, який заробив з сьогоднішнього дня, зможуть скористатися інші українці, які не потрапляють під «донбаське» спрощенку від Путіна.

«Країна» нагадує основні послаблення, що вводяться цим законом. Також розповідаємо, як зараз йдуть справи з видачею паспортів жителям «ЛДНР».

Хто може скористатися спрощеною

Закон, який сьогодні набув чинності, вводить ряд категорій громадян, які зможуть отримати громадянство простіше, ніж всі інші. Ось, кого стосується послаблення:

1. Іноземці, які отримали після 1 липня 2002 року утворення в акредитованих російських вузах і пропрацювали в РФ не менше року до дня звернення. Раніше було – не менше трьох років.

2. Іноземці, які перебувають у шлюбі з росіянами не менше трьох років і живуть на території Росії.

3. Іноземці, хоча б один з батьків яких є громадянином РФ і живе в Росії.

4. Чи є громадянами України, Білорусі, Казахстану, Молдови.

Спрощенка полягатиме в тому, щоб не показувати дані про легальне доході. Для багатьох це (надання довідки 2НДФЛ) було великою перешкодою, оскільки далеко не всі іноземці працевлаштовані в Росії офіційно.

Також претенденти російського громадянства зможуть не надавати документ про відмову від іноземного. Це також серйозне послаблення для тих, хто отримував паспорт не за спрощеними схемами, а в загальному порядку. Адже вихід з українського громадянства займає від дев’яти місяців, а багато прохання не задовольняються зовсім.

Тобто по суті вступив сьогодні в силу закон полегшує отримання російського громадянства для тих українців, хто не прописаний в Донецькій і Луганській областях (точніше, їх непідконтрольною частини).

Місяць тому скасували ще одну перешкоду

Це не перше таке послаблення для жителів України при отриманні паспорта РФ. Раніше Росія звільнила їх від необхідності здавати іспит з російської мови при подачі на громадянство.

Він був необхідний для отримання статусу «носій російської мови», який дає право на спрощене отримання громадянства. Ця норма заробила трохи більше місяця тому – з 17 червня.

Правда, це не означає, що тепер статус «носія» зможе отримати кожен українець лише за фактом наявності паспорта.

У російському законодавстві є ще одна умова – це наявність родича по прямій висхідній лінії (батьків, дідусів і бабусь), який би народився або проживав на території Росії в її нинішніх кордонах – причому неважливо, в який час, царський або радянське.

Маючи такого родича, можна подаватися в МВС РФ на отримання статусу носія російської мови. Його, якщо все в порядку, надають протягом трьох місяців, і він є безстроковим. Після цього можна подаватися на громадянство, яке нададуть також в спрощеному порядку – за ті ж три місяці.

Як проходить видача паспортів жителям «ДНР» і «ЛНР»

У Ростовській області триває видача російських паспортів жителям «ДНР» і «ЛНР». За даними на початок червня їх володарями стали 180 тисяч жителів «республік». Ще близько 100 тисяч заяв перебували на стадії оформлення. Це означає, що такі громадяни отримають паспорти РФ в найближчі місяць-два.

У пік пандемії коронавируса в Росії – з квітня по червень включно – видача паспортів жителям «республік» припинялася, але не зупинялася штампування бланків і схвалення вже поданих заявок. З цієї причини у більшості, кому видають паспорти в липні, вони датовані квітнем.

Російська влада вважає, що до кінця року паспорта РФ отримають ще 600-800 тисяч жителів «ЛДНР». З такою заявою виступив перший заступник голови комітету Держдуми у справах СНД Віктор Водолацкий.

Нагадаємо, паспорта, які отримують жителі «республік» за спрощеним указу Путіна Київ визнав недійсними. Що означає на практиці читайте в матеріалі «Країни».

Джерело: