На тлі поширення епідемії коронавірусу в Україні лікарі попередили про наслідки COVID-19 і ускладненнях, які загрожують людям, які перенесли хворобу.
За словами медиків, у пацієнтів після одужання можуть бути тимчасові проблеми зі здоров’ям, а у деяких вони, можливо, стануть постійними, повідомляє «Молодий буковинець».
«Те, що ми побачили, спостерігаючи за людьми, вилікувалися від COVID-19 – фіброз легенів (ущільнення тканини з появою рубців в легенях). Людина, яка вилікувався і повернулася до життя, через три-чотири тижні відчуває проблеми з диханням. Після обстеження ми бачимо фіброз », – розповіла лікар-інфекціоніст Ольга Кобевко.
У свою чергу, інший фахівець з інфекційних хвороб, Юрій Рандюк, констатував що деякі люди з фіброзом не зможуть повернутися до нормального життя.
«У пацієнтів, які тривалий час були підключені до штучної вентиляції легенів, виникає фіброз легенів. Надалі деякі з них потребуватимуть кисневої дотації навіть вдома. Багато з них не зможуть повернутися до нормального життя, наприклад, не можна буде переносити якісь фізичні навантаження », – попередив він.
Іншим ускладненням у пацієнтів після гострого коронавірусу, особливо у людей молодого віку, може стати цукровий діабет.
«Ми спостерігали, як у молодих людей розвивається цукровий діабет. Це після гострого або важкого перебігу COVID-19. Однак сказати, як це лікувати і вилікується чи – не можемо. Потрібен час », – пояснила Кобевко.
У свою чергу, Рандюк підкреслив, що коронавірус вражає багато органів.
«COVID-19 вражає серце, легені, нирки, підшлункову залозу і центральну нервову систему. У пацієнтів, які перенесли коронавірус, може бути пошкодження серця – ішемія, ризик розвитку інфаркту міокарда. Також – гостра ниркова недостатність, яка може стати хронічною », – пояснив медик.
Вплив на центральну нервову систему також може привести до тривалих проблем зі здоров’ям.
«Тривалі ускладнення після зараження коронавірусом (викликані самим вірусом або викликаним ним запаленням) можуть привести до порушення уваги, концентрації і пам’яті, а також ураження периферичної нервової системи», – зазначив Радуляк.
Він додав, що раптова втрата або погіршення нюху може бути симптомом зараження коронавірусом.
«Люди з цим захворюванням з великою ймовірністю не мають симптомів, таких як підвищення температури і кашель. Це означає, що раптова втрата нюху може вказувати на прихованого носія коронавірусу », – підкреслив лікар.
При цьому медики зазначили, що період реабілітації після COVID-19 у кожного пацієнта різний: хтось відчуває себе краще вже через тиждень, а хтось – лише через кілька місяців.