Астрономи знайшли ядро планети, яка втратила свою оболонку після космічного зіткнення

Група вчених повідомила про відкриття рідкісного небесного тіла – «голого» ядра екзопланети (тобто планети за межами Сонячної системи), яка втратила оболонку. На думку астрономів, їхня знахідка – перша в своєму роді.

Про неї пише журнал Nature.

Швидше за все, ядро ​​належало газовому гігантові, який втратив зовнішню оболонку через зіткнення з іншою планетою або тому, що занадто сильно наблизився до материнської зірки. Також не виключається, що це може бути не відбувся газовий гігант, який сформувався або при дефіциті водню і гелію, або занадто пізно і не зміг притягнути достатньо газу для освіти оболонки. Планета знаходиться в «пустелі Нептунів» – так дослідники космосу називають зону, розташовану поблизу зірки, де планети розміром з Нептун або більше вкрай рідкісні.

Відкриття ядра сталося під час аналізу спостережень, виконаних телескопом Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Досліджуючи падіння яскравості зірок, які з’являються під час проходження перед світилом іншої планети, астрономи виявили незвичайний об’єкт TOI 849b. Він обертається навколо жовтого карлика, віддаленого від Землі на 730 світлових років. Один оборот навколо світила небесне тіло здійснює за 18 годин, а температура його поверхні доходить до 1800 кельвінів.

Радіус TOI 849b близький до радіусу Нептуна і становить 3,4 земних, але його маса майже в три рази перевершує масу газового гіганта, що робить цей об’єкт самим щільним Нептуном з усіх, коли-небудь відкритих вченими. Тому астрономи сумніваються, що небесне тіло має велику газовою оболонкою – по типу воно швидше схоже на Землю. Однак моделей, які б повноцінно описували будову землеподобних планет таких мас сьогодні не існує.

Щоб відповісти на питання про походження TOI 849b, необхідні додаткові спостереження, які допоможуть визначити хімічний склад небесного тіла. Якщо вченим вдасться з’ясувати, з яких речовин складається атмосфера об’єкта, це дозволить їм припустити, як можуть виглядати надра об’єкта.

Джерело: