Американський кондор пролетів 172 кілометри ні разу не змахнувши крилами

Вчені з’ясували, що андские кондори – вид американських хижих птахів-падальщиков – витрачають на помахи крилами менш одного відсотка від загального часу польотів. Для крилатих це рекордно низький показник. Деякі з них можуть пролетіти до 172 кілометрів без помахів крилами.

Це з’ясувала команда орнітологів, відстеживши переміщення восьми статевонезрілих кондорів з Аргентини, вони опублікували результати дослідження в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Для великих птахів кожен помах крилами дуже витратний з енергетичної точки зору. Розмах крил Андийского кондора може досягати трьох метрів, а вага – п’ятнадцяти кілограмів, він один з найбільших літаючих птахів в світі.

Кондори воліють пасивну форму польоту: вони подовгу парять в небі, користуючись висхідними потоками повітря – тепловими або зумовленими рельєфом.

У 2013-2018 роках команда орнітологів на чолі з Емілі Шепард (Emily Shepard) з Університету Суонсі вирішила з’ясувати, як саме літають ці птахи.

Вчені закріпили на восьми статевонезрілих Кондор з Аргентини датчики, здатні фіксувати кожен помах крилами, висоту над рівнем моря і місце розташування. Вага всієї цієї апаратури не перевищував одного відсотка від загальної ваги птиці. Через десять днів датчики від’єдналися і впали, після чого їх забрали дослідники.

В цілому команді вдалося записати дані про 235 годинах польоту кондорів. Досліджені кондори надзвичайно рідко махали крилами: на це вони витрачали всього 1,3 відсотка від загального часу польотів. Це найнижчий показник серед усіх птахів. Окремі кондори могли пролетіти від 98 до 317 хвилин, жодного разу не змахнувши крилами: з урахуванням їх швидкості, це відповідає відстані в 172 кілометри.

Найчастіше птахам доводилося вдаватися до активного польоту на малих висотах. У 75 відсотках випадків це відбувалося під час зльоту з поверхні. Ще одна ситуація, в якій кондори махали крилами – перехід з одного висхідного повітряного потоку на інший.

Джерело: