Завершилися археологічні розкопки на Тростянеччині

З гарними результатами завершилися археологічні розкопки на Зарічненському археологічному комплексі.

Розкопки тривали протягом 2-х тижнів. Досліджували перший посад городища наукові співробітники Інституту археології НАН України, допомагали їм місцеві історики, співробітники музейно-виставкового центру «Тростянецький».

«Ми продовжили археологічні дослідження, розпочаті торік. У минулому році ми знайшли жіноче поховання 12-го століття, а під час нинішніх розкопок – багато господарських ям для зберігання зерна, які датуються 12-м століттям, — розповідає Віталій Жигола, молодший науковий співробітник Інституту археології. – виявлені горілі конструкції від перекриття ям можуть бути пов’язані як з пожежею в поселенні, так і з військовими діями».

Особливо запам’ятався день, коли Віталій Жигола особисто знайшов унікальну жіночу прикрасу – кістяну підвіску у формі вирізаний із кістки грифон, 10-11 століття. «Ця прикраса, ймовірніше за все, немає аналогів і має велику художню цінність», — розповідав молодий науковець.

За словами Віталія Жигола, у ході проведення розкопок археологи дізналися чимало нового про пам’ятку археології «Зарічненський археологічний комплекс». «У першому розкопі ми досліджували можливі оборонні споруди. Розкопували вздовж давньої дороги, що вела до посаду, — говорить Віталій. – І дійсно: знайшли фрагмент укріплення – ров, який датується 12-м століттям. Поперед рову – низка господарських ям. Це свідчить, що саме тут була господарча частина поселення. На другому розкопі ми також виявили господарські ями зернові».

Надзвичайно цікавим виявився третій розкоп. При розширенні розкопок археологи натрапили на котлован житла з фрагментами зруйнованої печі, які датуються 10-м століттям. Археологи знайшли фрагменти печі – шматки глини з текстильними візерунками, які нанесли літописні сіверяни.

Захоплено розповідав талановитий археолог Віталій Жигола про здійснену роботу, про цікаві історичні знахідки — фрагменти кераміки десятого століття роменської культури й фрагменти кераміки давньоруського часу. Він зазначив, що Зарічненський археологічний комплекс приховує ще багато нерозгаданих таємниць і дослідницьку роботу є сенс продовжувати у наступному році.

Джерело: