Директорка мережі турагенцій на Сумщині Ольга Глущенко на початку липня відвідала Туреччину, щоб відчути на собі всі плюси й мінуси відпочинку під час карантину. Про свої враження після повернення в Україну Ольга розповіла Суспільному і дала кілька порад для тих, хто бажає відвідати цю країну найближчим часом.
- Чи дійсно у Туреччині посилені заходи безпеки задля уникнення поширення коронавірусу?
- Так! Туризм — пріоритетна сфера розвитку в Туреччині. У 2018 році загальний внесок у ВВП від туризму склав 12,1%. Саме тому вони дбають про свою безпеку дуже сильно.
- Як часто вам міряли температуру — в аеропорту, в готелі?
- За час подорожі до Туреччини, будьте певні, що у вас виміряють температуру стільки разів, скільки ви її, мабуть, за все життя не вимірювали. Там скрізь розставлені тепловізори, тобто уникнути вимірювання температури там неможливо. Бувають випадки, коли вони спрацьовували на перегріті телефони на сонці.
- Чи є достатня кількість санітайзерів?
- В аеропорту, в готелях, в будь-яких місцях екскурсійних – скрізь розставлені санітайзери. Більше того, турки навіть окремо поставили дитячі, тобто якщо хтось з діточок не дістає – є ще й дитячі.
- А дистанції люди дотримуються? Хто слідкує за цим?
- Скрізь розклеєні наліпочки, що треба дотримуватись дистанції. Обмежена кількість людей у ліфтах, в деяких, окрім того, що є наліпочки про кількість людей, є і наліпочки, де стояти в ліфті. Деякі ліфти запрограмовані так, що ліфт не поїде, якщо в нього зайдуть більше, ніж треба людей. Якщо ми беремо лавочки, то наклеєні наліпочки, що ось тут можна сідати, а тут — не можна сідати. І там хтось викладав з чоловічого туалету фото, що пісюари теж, через один, щоб дотримуватися дистанції.
Чи є скупчення людей?
- Таких якихось сильних скупчень я навіть і не бачила. Коли ми ходили дивитися вечірню виставу, там, правда, було скупчення народу, але всі були в масках.
- Чи діє система «All inclusive» в готелях цього року?
- Система «Все включене» у Туреччині цього року залишилась, нікуди вона не поділась, наш улюблений шведський стіл на місці. Єдине, що змінилося у шведському столі – це сама система видачі їжі: якщо раніше ви самі підходили до підносів з їжею і насипали, то зараз всі ці підноси знаходяться за склом, тут додатково є персонал, який стоїть біля цих всіх лоточків з їжею. Ви підходите, показуєте що вам треба, і вам все це видають в тарілку. Тарілки, до речі, ми вже самі не вибираємо. Весь час, доки ти ходиш з тарілкою в ресторані, ти маєш бути в масці.
- У масках взагалі потрібно було перебувати постійно, чи в якихось окремих випадках, все-таки, можна без маски?
- Маски відпочиваючі носять на рецепшені, доки реєстрація відбувається. Треба бути в масці в трансфері – в автобусі, доки їдете, і до речі, розсажують. Зараз дорослих не садять по двоє. Якщо в автобусі їде чоловік і дружина, то будуть сидіти по одному, поруч не садять, а з дітьми садять поруч. Все інше – маски не потрібні, тобто на пляжі ви без маски, біля басейна ви без маски, фітнес-зал — без маски. Проте, є обмеження по кількості відвідувачів одночасно.
- Наскільки стало прибирання ретельнішим?
- Кожного сезону влітку по Туреччині була така біда, яка називається «коксакі» – дитячий вірус, так от цього року, я думаю, що його не буде, тому що все настільки ретельно прибирається, настільки дизинфікується, бо всі борються з «ковідом». Змінилося по прибиранню номерів, зараз їх прибирають ретельніше. Прибиральниця спочатку витерла ганчірочкою, а потім ще дезінфікуючим засобом пройшлась.
- Чи потрібні якісь додаткові документи для поїздки Туреччину зараз?
- Єдине, що додалося до пакету документів до Туреччини – це анкета, яку заповнюють туристи в літаку. Туристам більшості турагенцій її заповнюють в офісі. Називається вона «Анкета здоров’я»: відмічаєте, які ви країни відвідували протягом останніх 14-ти днів. Чи були у вас контакти з хворими, і обов’язково вказується місце, на якому ви сиділи в літаку.
- Які особливості проходження контролю в аеропорту?
- Туристи цього року мають пам’ятати, що прибувати до аеропорту потрібно не за дві години до вильоту, а за три-чотири. Тому що перед входом до аеропорту зараз вимірюють температуру, всі проходять більше ретельне обстеження, тому можуть збиратися черги. Зараз поки що сітка вильотів не така щільна, то, як правило, черг немає. Але ми заздалегідь точно не знаємо, чи один рейс відлітатиме одночасно, чи кілька, то краще прибути до аеропорту завчасно.
Duty Free працює, кафе на території аеропортів працюють. За це можна не переживати, дітей ви нагодуєте. І під час перельоту водичку дають. Є авіакомпанії, які роздають водичку в пляшечках, є — які ще досі розливають в стаканчики.
- Чи потрібно робити тест на коронавірус, щоб полетіти відпочивати у Туреччину? І чи потрібно потім, після повернення в Україну, проходити карантин?
- На сьогодні, оптимальною країною для відпочинку, яка не вимагає тестів по прибуттю до неї і по приїзду з неї – це Туречиина. Тобто, ніяких тестів робити не потрібно туристам, які летять на відпочинок в Туреччину, так само, не потрібен тест і після повернення до України. Це курорт №1 був у всі часи, а цього року вона стала ще актуальнішою.
Це країна користується популярністю серед сімей з дітьми, тому що вся інфраструктура є, комфортне море тепле. Все готове для повноцінного відпочинку, коли ти можеш приїхати, повністю «виключити» голову, перезавантажитися, і потім вже повертатися назад до України оздоровленим, повним сил та енергії.