Базу територіальної оборони в Сумах можуть розмістити в одній з історичних будівель міста – у колишньому приміщенні дитячої лікарні на вулиці Троїцькій, 57.
Про це йдеться у рішенні № 2707-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 23 вересня 2020 року № 7392-МР «Про затвердження Переліку другого типу об’єктів комунальної власності Сумської міської територіальної громади, що підлягають передачі в оренду без проведення аукціону» (зі змінами) (щодо вул. Троїцької, буд. 57)».
Ініціатором розгляду цього питання є міський голова Олександр Лисенко, про що міститься повідомлення на офіційному порталі Сумської міської ради 26 січня 2022 року (Головна/Новини/Події/«У Сумах на Троїцькій розміститься база територіальної оборони громади»).
Таке рішення Сумської міськради викликає як мінімум подив, адже ця будівля є архітектурною перлинкою міста, нехай навіть і трохи занедбаною. Зрозуміло, що сумська бригада територіальної оборони повинна бути розміщеною у пристойних умовах, у зручних приміщеннях, пристосованих для ведення саме такої діяльності. Але чому це має бути саме в історичному центрі міста, практично навпроти обласної дитячої лікарні Святої Зінаїди та неподалік від обласної лікарні та онкодиспансеру?
До того ж влада міста має усвідомлювати, що у разі розміщення бази тероборони за цією адресою можна остаточно попрощатися з надією коли-небудь відреставрувати цю архітектурну пам’ятку, і навіть в разі проведення ремонту, необхідного для розміщення бази, вона втратить своє неповторне обличчя, адже військова частина повинна бути обладнана у суворій відповідності до певних вимог, як то встановлення паркану, обладнання приміщень, заїздів для техніки тощо.
![](https://debaty.sumy.ua/wp-content/uploads/2022/02/Bezymyannyj-11.png)
Варто відзначити, що лікарню свого часу хотів побудувати ще його батько Іван Герасимович Харитоненко, про що він зазначав у своєму заповіті:
«По мірі сил і можливостей, якщо мені особисто не вдасться влаштувати, покладаю на мого сина: … влаштувати в м. Суми дитячу лікарню на двадцять ліжок з усіма зручностями і забезпечити капіталом в 30 тисяч рублів, вносячи такий в Сумську міську Думу».
У 1896 році Павло Іванович збудував приміщення лікарні, яка стала одним з перших дитячих лікувальних закладів. Хворих дітей лікували безкоштовно. У головному корпусі лікарні розміщувалися хворі «з внутрішніми та хірургічними хворобами». У другому корпусі лежали хворі на дифтерію та скарлатину.
Цей заклад був одним з найкращих в країні за оснащеністю та доглядом хворих аж до Лютневої революції 1917 року.
Тож, можливо, міській владі варто пошукати інше, більш прийнятне для усіх сторін рішення, щоб і бійцям територіальної оборони було зручно, і місто не втратило одну зі своїх видатних архітектурних пам’яток?..