У Держпраці пояснили, як в Україні отримати грошову компенсацію замість відпустки

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону «Про відпустки» передбачено заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією за бажанням працівника. Разом з цим, тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше, ніж 24 календарних дня.

Про це розповіли в Держпраці в Дніпропетровській області.

Тому, компенсація можлива лише в межах робочого року і після його закінчення за умови, якщо працівник використав 24 календарні дні щорічної основної та додаткових відпусток за цей робочий рік.

Якщо ж працівник має невикористані щорічні основні відпустки тривалістю 24 календарних дня кожен, то компенсацію він отримати не зможе. Така вимога пов’язана з тим, що відпустка надається працівникові в першу чергу для відпочинку і зміцнення здоров’я, тому закон і забороняє роботодавцю компенсувати грошима ненадання відпочинок.

Окремої категорії працівників, а саме особам у віці до 18 років, заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Накопичувати, а потім використовувати або отримувати компенсацію можна тільки за щорічні відпустки, які передбачені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону, і додаткову соціальну відпустку на дітей відповідно до ст. 19 Закону.

До таких відпусток відносяться: щорічна основна відпустка; щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці; щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці; інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством; додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітньої дитини – інваліда з дитинства підгрупи А групи I.

Якщо працівник звільняється і має невикористані відпустки за минулі роки або поточний рік, але не хоче їх брати, підприємство виплачує йому грошову компенсацію за всі дні цих відпусток.

Незалежно від того, за який рік надається відпустка, для обчислення відпускних враховується середній заробіток працівника за останні 12 календарних місяців. Сума компенсації обчислюється як добуток середньоденного заробітку і кількості календарних днів невикористаних відпусток.

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітньої дитини – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, надається не за робочий, а за календарний рік. Тому в разі звільнення працівника на початку або в середині року йому виплачується компенсація за таку відпустку повної тривалості.

Джерело: