«Швейцарія» в Сумах. До 100-річчя Сумського обласного краєзнавчого музею

З середини ХІХ ст. лівий берег р. Псел став улюбленим місцем для відпочинку місцевих жителів. Потрапити туди можна було човном, або ж пішки через міст по вулиці Харківські греблі. У другій половині ХІХ ст. тут з’явився перший у місті громадський парк, названий пізніше – сад «Швейцарія», оскільки на його території була велика кількість альпійських гірок та валунів, які нагадували пейзажі Швейцарії.

Сад набув свого вигляду завдяки квітникареві Адольфові Аболтину, який наприкінці ХІХ ст. займався упорядкуванням парків, дачних садів, фруктових плантацій та інших штучних насаджень в м. Суми. Поблизу залізничного вокзалу розташовувалось одне з найкращих на Слобожанщині квітникарсько-садівничих господарств, де вирощували понад 200 сортів троянд, хризантеми, пальми, кактуси, а на вулиці Соборній працював квітникарсько-садівничий магазин А. Аболтина.
Ландшафт саду «Швейцарія» був створений майстерно: прокладені алеї, облаштовані альтанки й альпінарії, перекинуті місточки через струмки та канавки. Одним з улюблених місць відвідувачів була алея для закоханих. Влітку майже цілодобово на території саду-парку працював буфет-ресторан.
У парку розташовувався літній театр, для якого в 1880-х рр. збудували дерев’яне приміщення на 800 місць. Глядацька зала була облаштована ложами в два яруси і галереєю. За один сезон у театрі проходило не менше 80 вистав. Квитки коштували дорого, проте не рідше одного разу на тиждень театр влаштовував благодійний концерт.
У 1888-1889 рр. «Швейцарію» відвідував А. Чехов, а 1899 р. у гастрольних трупах театру працював О. Купрін.
До будівництва у 1911 р. театру Д. Корепанова «Швейцарія» був основним закладом культури. Після введення в експлуатацію нового театру, старий занепадав, а після пожежі у 1916 р. припинив існування.
Нині поштові листівки та фотографії з зображенням «Швейцарії» із фондів Сумського обласного краєзнавчого музею нагадують нам про один з перших парків відпочинку в місті.

Матеріали з фондового зібрання Сумського обласного краєзнавчого музею:
1. Трупа акторів на балконі театру «Швейцарія». Фото початку ХХ ст.
2. Трупа акторів театру «Швейцарія» на містку в однойменному саду. Фото початку ХХ ст.
3-5. План театру «Швейцарія», програма спектаклю та рекламні оголошення.

Джерело: