Екс-начальник податкової міліції із Сум відсудив у держави 2,5 млн грн

Ленінський районний суд Харкова стягує з держбюджету 2,5 млн грн моральної шкоди, завданої незаконними діями органів слідства, прокуратури і суду. Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на рішення суду.

Як повідомляється, у 2012 році було порушено кримінальну справу проти начальника податкової міліції Сум та його заступника і оперуповноваженого за фактами замахів на одержання хабарів, поєднаних з їх вимаганням та перевищення службових повноважень, а також за фактом зловживання ними владою та службовим становищем.

У березні 2012 його було затримано у службовому кабінеті та відправлено до камери ізолятора тимчасового утримання. Згодом до нього було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Лише 29 листопада 2012 запобіжний захід пом’якшено до особистого зобов’язання.

У 2015 році вироком суду чоловіка визнано невинуватим і виправдано за недоведеністю вини. Пізніше цей вирок без змін залишили апеляційний і Вищий спеціалізований суди. Відтак, чоловік фактично незаконно позбавлений волі на 263 доби. Як повідомляється, впродовж тривалого часу незаконно не мав можливості зателефонувати своїм близьким брати участь у вихованні сина, спілкуватися і надавати допомогу батькам, які є пенсіонерами.

Незаконно обвинувачений з провини прокуратури Сумської області був позбавлений елементарних умов життя, оскільки під вартою утримувався в камері, яка була в аварійному стані, розміром 55 м квадратних. У ній також утримувалося 22 особи, що було підтверджено довідкою заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення.

У рішенні суду наводиться опис умов утримання в СІЗО (граматичні особливості збережено):

«Вікно було під стелею, невеликого розміру, і сонячний світ заглядав у камеру одну годину на добу, камера не провітрювалась, так як вікно було забито цвяхами, а на самому вікні була решітка. Питна вода була в загальному баку на 15 літрів, яка змінювалася 1 раз на добу. В камері був один стіл для приймання їжі розмірами 1,5 м. на 1,5 м. і щоб прийняти їжу необхідно було стояти в черзі, так як одночасно приймати їжу 22 особи не могли за цим столом. Крім того, в камері був гучномовець, через який постійно транслювали одну і ту ж музику великої гучності і регулювати самостійно гучність гучномовця з камери було неможливо, в разі чого не можливо було ні на чому зосередитися. Йому доводилося затикати вуха, щоб не зійти з розуму від постійної гучної музики. В нічний час у камері завжди горіло світло, що також псувало життя у камері та не давало можливості щодо нормального сну, він вставав втомлений від постійного недосипання. Коли його вивозили для участі у слідчих діях або судових засіданнях, він був залишений без харчування на протязі тривалого часу, що завдавало моральні та фізичні страждання, викликало почуття приреченості», — йдеться у рішенні суду.

Позивач повідомив, що у зв’язку з незаконним затриманням та сфабрикованою справою кар’єра його практично завершилася. Після арешту і звільнення з органів податкової міліції його не було поновлено в правоохоронних органах. Колишня дружина позивача засвідчила, що у зв’язку із перебуванням під вартою її чоловік не міг брати участь у вихованні малолітньої дитини, а згодом їх шлюб розпався. Вважає, що це провина посадових осіб правоохоронних органів, які незаконно позбавили чоловіка волі

Судово-психологічна експертиза встановила, що розмір морального відшкодування може складати 540 розмірів мінімальної заробітної плати, що сьогодні відповідає 2,5 млн грн. Суд при визначенні суми відшкодування керувався саме цим висновком. Хоча позов було подано на 5,5 млн грн.

Джерело: