Чому село в Путивльському районі ледь не злетіло в повітря?

Два тижні в Путивльському районі горять торфовища. Жителі чотирьох сіл – Волинцеве, Волинцівське, Жара і Козловка, в районі яких зосереджені основні осередки загоряння, – дихають їдким димом …

А почалося все банально, пише shans.com.ua.

3 жовтня поблизу с. Волинцеве Путивльського району хтось підпалив суху траву. Вогонь розгорівся і дійшов до торфовищ. Викликали рятувальників, під час гасіння пожежі вони вилили 8 т води. Своєю цистерни не вистачило, так що дозаправлялися від місцевої водонапірної башти. Але, як видно, десь вогнище залишився чи хтось знову підпалив суху траву. Так що такі повідомлення про загорання сухої рослинності не змусили себе чекати. Вони надійшли 5 і 6 жовтня, горіла площа до 15 га. На цей раз рятувальники ГУ ГСЧС для ліквідації пожежі використовували

28 т води з дозаправкою, потім працювали місцеві пожежні команди. Але впоратися з бідою не вдалося, вогонь поширився по торфовищах. 8 жовтня Путивльська райдержадміністрація створила штаб для координації дій рятувальників, представників служб і активістів. За даними штабу, на ранок 12 жовтня на захід від с. Волинцеве було вже сім вогнищ загоряння, до 15 жовтня на території кількох сіл – вже двадцять.

– На місці події відкритого вогню немає, але торф горить під землею, місцями, на загальній площі близько 80 га, – повідомив заступник голови Путивльської РДА Михайло Біряк. – Місцеві села обпахани по периметру, на 15 жовтня вогонь на великі торфовища не дійшов, перед ними є глибокі канави, завдяки цьому він через них поки не перекинувся. Але загроза того, що полум’я піде в кар’єри торфовищ, які розроблялися під видобуток корисних копалин більше 30 років тому, все ж є. Якщо це станеться, то жителі майже всіх районів області можуть постраждати від задимлення. Повністю загасити торфовища можна буде тільки навесні, коли підніметься рівень води і вона буде заходити в канави на місцях колишньої видобутку. Технікою місцевих пожежних команд – це близько 10 спецавтомобілів – загасити підземне загоряння також неможливо, так як через звичайного поливу торфовищ привізною водою вглиб грунтів додатково буде потрапляти і кисень, в результаті чого вони будуть розпалюватися і ще більше задимлювати атмосферу. Зараз розглядаються два способи ліквідації горіння торфовищ: для закачування води в грунт на місці події прокласти близько 10 км труб великого діаметру від р. Сейм, що є дорогим проектом, або ж залучити до роботи бульдозери та іншу важку техніку місцевих аграріїв, що в умовах болотистій місцевості викликає питання в плані безпеки таких робіт.

Через задимленість на трасі Суми – Путивль в с. Зінове, яке розташовується в низині, вранці 15 жовтня сталася велика аварія. Тільки дивом постраждала техніка, а не водії і пасажири чотирьох автомобілів і жителі села. Як повідомили у відділі комунікації ГУ Нацполіціі в Сумській області, ДТП сталося о 7.45. В результаті аварії значні пошкодження отримали дві вантажівки і два легковики. Спочатку з-за обмеженої видимості на дорозі зіткнулися Renault Duster і Skoda. Поки водії обох легковиків оглядали пошкодження машин, біля них зупинився автомобіль ГАЗ, обладнаний для перевезення газових балонів. Водій вантажівки вийшов з кабіни, щоб запитати, чи не потрібна допомога учасникам ДТП. Поки чоловіки розмовляли, в припаркований ГАЗ врізався КамАЗ. В результаті зіткнення вантажівка з газовими балонами злетів в кювет, зачепивши Renault Duster. Тільки завдяки щасливому збігу обставин не загинули люди і не вибухнули газові балони! В іншому випадку могли б постраждати жителі села …

На наступний день, 16 жовтня, екстрено засідала комісія з техногенної безпеки та НС Путивльської РДА – обговорювали питання локалізації та недопущення розповсюдження пожежі поблизу с. Волинцеве. За інформацією начальника Путивльського районного сектора облуправління ГСЧС Богдана Ількун, біля с. Волинцеве Новослобідський ОТГ складна ситуація – повна ліквідація пожежі неможлива, так як на території немає джерел води. Найближча відстань до населеного пункту від пожежі – 5 км. Для недопущення поширення пожежі на торф’яні кар’єри, вважають рятувальники, потрібно копати траншеї. Тому голова Путивльської РДА доручив забезпечити надання необхідної техніки і людей для згуртованого протидії стихії.

– Погодні умови сьогодні на нашому боці. Нам треба об’єднати зусилля і не дати вогню перекинутися на більш серйозні пласти торфу, – заявив він.

Будемо сподіватися, що в селах Волинцеве, Волинцівське, Жара і Козловка пройдуть затяжні дощі, які допоможуть в гасінні вогню на занедбаних кар’єрах. Більше сподіватися поки нема на що …