Лікувати зуби стало дорого, якщо не сказати – дуже дорого. Йдеться зовсім не про бездоганно зробленою голлівудську усмішку, а про звичайні терапевтичних втручань. Пацієнти вже встигли відчути, як на їхньому гаманці відбивається похід до стоматолога – практично за все потрібно платити.
У комунальних стоматполіклініки нам і раніше доводилося за гроші ставити пломбу з більш якісних матеріалів. Але тепер їхні послуги за вартістю практично не відрізняється від тих, що надають приватні кабінети. А часом виходить і дорожче …
Журналісти вирушили в обласну і Сумську міську стоматполіклініки, щоб дізнатися, як їм працюється в умовах реформи і як це відбилося на пацієнтах. Нагадаємо, з 1 квітня всі медустанови перейшли на нові умови фінансування – отримують гроші від Національної служби здоров’я (НСЗУ) згідно з укладеними пакетам на надання послуг. І якщо у лікарень таких пакетів може бути кілька, то стоматполіклінікам, який став комунальними некомерційними підприємствами (КНП), держава платить тільки за надання ургентної допомоги дітям і дорослим, а також планової допомоги дітям (по декількох захворювань). Тариф – 9,19 грн. за послугу, який в принципі не покриває ні витратні матеріали, ні матеріали, ні препарати, ні зарплату лікаря. Тоді як консультація вузького спеціаліста в звичайній поліклініці НСЗУ оцінена майже в 50 грн.
Сумська обласна стоматполіклініка, як пояснила заступник директора з медичної частини Інна Полякова, договір з НСЗУ на цей рік укласти не встигла – так як КНП стала тільки 6 квітня:
– Грошей від НСЗУ ми не отримуємо, а й 9,19 грн. за послугу навряд чи можуть істотно вплинути на фінансове забезпечення стоматполіклініки. Комунальні послуги нам оплачує облбюджету, на все інше – заробляємо самі. Граничні тарифи на стоматпослуг (терапевтична, хірургічна, ортодонтична допомога, протезування, імплантація) затверджені розпорядженням голови Сумської ОДА в 2014 р і переглянуті в 2018-м. Всі лікарі були переведені на спецрахунок, щоб не тільки містити весь колектив, а й купувати необхідні витратні та пломбувальні матеріали, ліки для анестезії, інструменти та багато іншого для надання всіх видів допомоги. Місцеві програми по фінансуванню пільгового контингенту не працюють – гроші на це не виділяються. Але ми входимо в стан людей і якісь послуги – наприклад, лікування учасників бойових дій, – пропонуємо безкоштовно (якщо людина погоджується на простенький пломбувальний матеріал). Також надаємо безкоштовно невідкладну допомогу – приймаємо практично всіх пацієнтів з гострим болем (в основному це стосується розкриття зуба і постановки миш’яку). Якщо потрібна хірургія, то для соціальної групи населення розріз з використанням анестетика фахівці зроблять безкоштовно. Також на вул. Привокзальній приймають дитячі фахівці. Поки карантин, вони працюють тут, а вже в жовтні повернуться на Г.Кондратьева. Намагаємося якось триматися. Люди отримують мінімалку – у молодого лікаря на руки виходить 4,6-4,7 тис. Грн., У доктора з вищою категорією – трохи більше 5 тис. У нових умовах ми буквально виживаємо.
За надані послуги пацієнт вносить гроші в касу і отримує на руки чек, який діє як гарантія протягом року. Він складається з набірного переліку маніпуляцій, виконаних доктором, і обраного матеріалу (хімічний композит, полімер і ін.). Тому у кожного хворого виходить різна сума.
– У нас не приватний кабінет, щоб ми могли узагальнити і вивести конкретну суму, наприклад, лікування середнього або глибокого карієсу, – продовжує заступник директора. – Пацієнти запитують в реєстратурі – скільки буде коштувати полікувати зуб. У кожного по-різному, це визначає сам лікар. Постановка пломби – від 350 грн., Але там ще багато інших позицій, починаючи від первинного огляду хворого. Деякі послуги у нас дешевше, ніж в приватних кабінетах. Тільки там за домовленістю можуть поставити пацієнту пломбу і за 300 грн., А ми не можемо не вписати в наряд ту чи іншу виконану процедуру. Пільговики обурюються – на їх лікування коштів немає.
Сумським пільговикам допомагає місто, а 50% надходжень – за рахунок платних послуг
У Сумській міської стоматполіклініки ситуація трохи краща – медустанову з 1 квітня уклало з НСЗУ договір на надання ургентної допомоги дорослим (дитячої стоматології в місті немає) і отримує кошти з міськбюджету для надання послуг пільговикам.
– Загальна сума договору з НСЗУ на цей рік склала 599,8 тис. Грн. – тобто 66,6 тис. Грн. на місяць за надання ургентної допомоги, – розповідає директор Михайло Сметанін. – За ці гроші я можу утримувати тільки дві ставки – терапевта і хірурга і якось забезпечити їх для роботи. Держава обрало найдешевші маніпуляції, оцінивши послугу в 9,19 грн., Але їх собівартість (за нашими підрахунками) обходиться в 278,61 грн. – з урахуванням всіх витрат поліклініки. Тільки на анестетик, який стоїть в середньому 10 грн. плюс рукавички, шприц, – вже потрібно мінімум 30 грн. Але розкрити зуб, зробити розріз і покласти миш’як – це тільки початок. Потім його
потрібно полікувати. Лікування одного кореневого каналу, без урахування пломби, обходиться в 200-300 грн. В результаті виходимо на середній чек в межах 1,5 тис. Грн. Де їх взяти пенсіонеру або іншим незахищеним верствам населення? Що будуть робити люди? Видаляти зуби! Видалення коштує від 200 грн. А після – ставати на чергу на зубопротезування, яка буде стрімко рости.
У Сумах, щоб полегшити фінансову участь пільгового контингенту (пенсіонери, донори, ветерани праці, чорнобильці, люди з інвалідністю, особи, які мають статус ветерана війни, учасники АТО та ін.), Працюють соціальні програми. Зокрема, на цей рік в рамках програми «стоматдопомоги населенню» для надання безкоштовної терапевтичної та хірургічної допомоги виділено 6,63 млн. Грн. «З травня, коли була затверджена програма, ми щодня приймаємо близько 150 пільговиків-сумчан, – продовжує керівник. – Безкоштовно у нас полікувалися вже 16,5 тис. Пацієнтів. 50% лікарів обслуговують пільговиків. Щоб упорядкувати чергу, ми зробили попередній запис через реєстратуру. Друга частина фахівців надає платні послуги – за затвердженими граничними тарифами. Ми як КНП можемо вводити свої ціни, але повинен бути наказ на рівні міськради. Зараз це питання опрацьовує відділ охорони здоров’я і фіндепартаменту. Ми готові не тільки розширити позиції по маніпуляціям, але за деякими навіть знизити ціни ».
Також в Сумах виділяють кошти на пільгове протезування. На 2020 рік затверджено 1,34 млн. Грн. На протезування чорнобильців направлено 235,4 тис. Грн. Середній чек на одного пацієнта – близько 3 тис. Грн. (Виконується з недорогих матеріалів). «Для учасників АТО в місті діє окрема програма« Соціальна підтримка захисників України і членів їх сімей », що передбачає терапевтичну, хірургічну та ортопедичну допомогу, – уточнив Михайло Сметанін. – У поточному році пролікували 150 пацієнтів. На протезування на цей рік виділено 396 тис. Грн., Отримали послуги вже 37 осіб (середній чек – близько 6 тис., Застосовуються більш дорогі матеріали, в тому числі і металокераміка). Якщо пацієнт не вкладається в цю суму – можна доплатити. Черга потихеньку рухається і на 1 вересня становить 114 осіб ».
***
Складається враження, що, відпустивши комунальні стоматполіклініки у вільне плавання, НСЗУ найменше думала про пацієнта. А заяву представників служби, що в багатьох країнах стоматологія виключена з програм державних гарантій, тому що це досить дорога сфера медицини, яка не становить загрози для здоров’я, здається щонайменше дивним. Зміна фінансування, на думку реформаторів, має допомогти вивести стоматологію з тіні, так як пацієнти платили зі своєї кишені. Так, платили, але не 1300-1500 грн. за лікування трехканального зуба, як зараз, а максимум – 300-500 грн. Так в чому тоді полягають обіцяні поліпшення? Якби не місцеві програми, частково закривають проблеми пільговиків, то у нас би все стоматпослуг виконувалися виключно за гроші …