Чи буде у Сумського обласного онкодиспансеру лінійний прискорювач?

Про купівлю для Сумського обласного онкологічного диспансеру лінійного прискорювача говорять останні 4 роки. Він дозволить проводити опромінення при онкологічних захворюваннях у мешканців області на сучасному обладнанні. Вартість апаратури та побудови спеціального бункера обійдеться у більше 120 млн грн. Досі питання не вирішене і лікарі направляють лікуватись пацієнтів до інших областей, передає Суспільне.

Завідуючий блоком дистанційної променевої терапії Сумського обласного онкологічного диспансеру Олексій Колпаков показує бункер апарату «Рокус-АМ» для дистанційної гамма-терапії і розповідає, що нині цей апарат не працює, перебувати у стадії ремонту.

«Але в цьому приміщенні при умовах демонтажу апарату «Рокус», можна встановити низькоенергетичний лінійний прискорювач. Площа приміщення, товщина стін, стеля, перекриття дозволяють це зробити», — говорить лікар.

Зараз у Сумському обласному онкодиспансері є три апарати для дистанційної променевої терапії, з яких працюють тільки два, і ті — 90-х років випуску. Для ефективнішого лікування пацієнтів, говорить завідуючий блоком дистанційної променевої терапії, потрібен лінійний прискорювач.

«Це дозволяє підвести більш локально, більш топографічно точно дозу на орган, мішень, який нам треба опромінювати, і також менш задіяні сусідні органи та системи. Коли пацієнти приходять до нас за онкодопомогою для проведення променевої терапії і дізнається, що в нас немає лінійних прискорювачів, вони кажуть, що будуть шукати в інших містах таку допомогу. Якщо брати у відсотках – це десь приблизно 15-20% пацієнти проходять повз наш лікувальний заклад», — розповідає Колпаков.

Щороку на Сумщині променеву терапію проходить близько 2 800 людей. Лінійний прискорювач, за словами Колпакова, дасть можливість лікувати в половину більше пацієнтів.

» Є проєкт, що розроблявся, і знаходиться на стадії опанування, там триповерхове приміщення для лікарів, з бункером, з приміщенням для комп’ютерного томографу. Тому що ми повинні розуміти, що сам лінійний прискорювач і проєкт лінійного прискорювача – це не тільки прискорювач. Це, звичайно, повинен бути і томограф комп’ютерний сучасний», — говорить в.о. директора Сумського обласного онкологічного диспансеру Володимир Шевченко.

Якщо вбудувати новий апарат в існуюче приміщення, можна зекономити 30-40 млн грн, говорить Володимир Шевченко.

«Вартість самого прискорювача десь до 60 млн грн. В принципі, це клас прискорювача або низькоенергійний, з низькими енергіями на яких в основному працюємо для онкології. Є прискрорювачі більш дорожчі — до 90 млн грн, які в себе включають і томотерапію. Нам, в принципі, для нашої роботи вистачає сучасного лінійного прискорювача низької енергії. Але ж ми також розуміємо, що це не сам прискорювач. Комп’ютерний томограф — це десь 25-26 млн грн», — розповідає очільник диспансеру.

За приклад планували взяти Чергінів. Там лінійний прискорювач придбали у 2018 році. До його закупівлі долучились народні депутати та депутати місцевих рад. Виділили гроші з місцевих, обласного та державного бюджетів. Також, організовували благодійні вечори. Всього витратили 107 млн грн.

У Сумах же проєкт на нове будівництво для лінійного прискорювача розробили, та грошей на будівництво не вистачило. У 2017 році з місцевих бюджетів назбирали 19 мільйонів. Та навесні 2019 року на 14 мільйонів придбали кобальтові джерела для працюючих апаратів променевої терапії.

«Коли ми стукали у всі двері і зрозуміли, що на жаль державної підтримки в нас тоді не було, то на сьогодні ми говоримо про те, що це може бути реальністю. На сьогодні є низькочастотні лінійні прискорювачі в світі вже і в Україні, які коштують дешевше і які можна поставити з комп’ютерним томографом дистанційним, в сусідній наприклад будівлі. Вартість цієї реконструкції виходить вполовину дешевше і це вже є більш реальним проєктом», — говорить начальник управління охорони здоров’я Сумськогої ОДА Сергій Бутенко.

Втім, конкретніше говорити, вважає Бутенко, ще зарано. «Тому що ми визначаємось з комісією, з депутатами, з керівництвом області, депутатами. Буде спільне рішення, тоді ми починаємо робити проєкт, тут буде реконструкція цього бункера, який вже є», — говорить Бутенко.

За його словами, за кількістю населення в області, а це близько мільйона людей, Сумщині необхідно мінімум три таких прилади.

Джерело: