Безкоштовне тестування на ВІЛ: як це зробити на Сумщині?

З 1 лютого 2020 року громадська організація “Клуб “Шанс” впроваджує напрямок “Реалізація комплексних програм виявлення ВІЛ у статевих партнерів та представників інших уразливих до ВІЛ груп” проєкту благодійної організації “100 відсотків життя”, пише Трибуна.

У рамках нього консультанти із соціальної роботи проводять тестування на ВІЛ сумчан та жителів області, які мають підвищені ризики щодо інфікування ВІЛ. Перш за все, це – статеві партнери людей, які живуть із ВІЛ. Пройти консультування і тестування можуть і представники найбільш уразливих щодо ВІЛ груп – люди, які вживають наркотики ін’єкційно, працівники комерційного сексу, а також їх статеві й ін’єкційні партнери. Крім цього, проєкт направлений і на інших людей, які протягом останнього року мали незахищені сексуальні стосунки з партнерами з невідомим ВІЛ-статусом та бажають пройти тестування на ВІЛ.

Загалом до проєкту залучили п’ятьох консультантів із соціальної роботи. Троє з них працюють у Сумах, один у Шостці та один у Ромнах.

Консультантка громадської організації “Клуб “Шанс” Алла Кріпак розповідає про проєкт і тестування, а також — чому це важливо. Найбільш чисельною групою, з якою працює Алла, є саме партнери ВІЛ-позитивних людей. “Спочатку ми запитуємо ВІЛ-позитивного клієнта, чи має він постійного статевого партнера. Якщо партнер є, і він впродовж останніх дванадцяти місяців не проходив тестування на ВІЛ та не знає свого статусу, то пропонуємо прийти й зробити швидкий тест”, — говорить Алла Кріпак.

За її словами, консультанти враховують, чи знає статевий партнер ВІЛ-позитивної людини про його/її статус. Якщо знає — соціальні працівники консультують партнера лише в питаннях експрес-тесту: як він працює, що робити після здачі крові тощо. Якщо не знає, то на прохання ВІЛ-позитивного клієнта та за його згодою проводять спеціальну тематичну консультацію щодо розкриття партнерові цієї інформації. “Думаю, якщо людина любить свого партнера, має до нього серйозне ставлення та поважає — вона рано чи пізно приведе його до нас на тестування. Найрідше приводять статевих партнерів ВІЛ-позитивні люди, котрі щойно дізналися про свій статус. Це нормально, адже вони не встигають оговтатися, прийняти хворобу. Їм важко розкрити статус, і ще складніше — умотивувати пройти тест інших”, — говорить соціальна працівниця.

Також специфіка в тому, що не всі клієнти мають лише одного партнера. Інколи їх буває значно більше. І важливо, щоб кожен із них дійшов до “Клубу “Шанс” і зробив швидкий тест. Лише так консультанти із соціальної роботи зможуть найефективніше охопити тестуванням жителів Сумщини з найвищим ризиком інфікування ВІЛ. Більше того, чим раніше людина дізнається про свій позитивний ВІЛ-статус, тим швидше зможе почати ефективне лікування.

Клієнтів, які пройшли тест на ВІЛ у рамках цього проєкту, мотивують продуктовими наборами. До пакунків, які їм видають фахівці організації, входять рис, олія, макарони, кілограм цукру, чай і печиво.

За перше півріччя поточного року Алла Кріпак протестувала близько 180 людей і виявила серед них дев’ять ВІЛ-позитивних. “Кожна людина реагує на позитивний результат тесту по-різному. Хтось, знаючи, що у його партнера ВІЛ, наперед налаштовується, що в нього також може бути це захворювання. Хоча, ми знаємо, що в разі правильного і систематичного прийому антиретровірусних препаратів, ризики передати ВІЛ статевому партнеру надзвичайно малі. Але ми готові працювати з будь-якою реакцією та надавати допомогу всім, хто її потребує: будь це консультація, тестування, перенаправлення, чи психологічна підтримка”, —  говорить Алла Кріпак.

Якщо у людини виявили вірус імунодефіциту, соціальні працівники мотивують її звернутися до профільного медичного закладу для проведення підтверджувальних досліджень, консультації лікаря та взяття під медичний нагляд. У Сумах це – відділення профілактики та боротьби зі СНІДом КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”. “Загалом, усі погоджуються, тож ми їх відразу супроводжуємо до медиків. Після підтвердження діагнозу та здачі додаткових аналізів мотивуємо почати приймати антиретровірусну терапію. Наголошуємо, що лікування ВІЛ в Україні повністю безкоштовне та дозволяє жити повноцінним життям”, —  говорить Алла Кріпак.

Наразі всі дев’ять нововиявлених клієнтів уже приймають лікування. “У цьому питанні важливо діяти дуже оперативно та не дати людині загубитися, злякатися чи замкнутися в собі зі своєю проблемою”, — додає  Алла Кріпак.

Така діяльність Алли Кріпак та ще чотирьох консультантів громадської організації “Клуб “Шанс” здійснюється в рамках компоненту «24М.Реалізація комплексних програм виявлення ВІЛ у статевих партнерів та представників інших уразливих до ВІЛ груп» проєкту БО «100 відсотків життя».

Станом на 1 серпня в рамках цього напряму проведено 310 досліджень на ВІЛ за допомогою швидких тестів, виявлено дванадцять позитивних результатів. 

Якщо ви протягом останнього року мали незахищений статевий контакт з людиною, ВІЛ-статус якої вам невідомий, або ж знаєте про ВІЛ-позитивний статус вашого партнера, запрошуємо вас взяти участь у цьому проєкті – отримати консультацію, пройти тестування на ВІЛ за допомогою швидкого тесту та дізнатися результат уже через 15 хвилин. Для отримання інформації щодо участі в проєкті зателефонуйте до громадської організації “Клуб “Шанс” за номером (0542) 77-50-07.

Джерело: