А чи був коронавірус?: Історія «хвороби» сумської лікарки

Сумська лікарка Тетяна Гуйва два місяці прожила у статусі COVID-інфікованої. Згодом дізналася, що вірусу у неї не знайшли, пише «Суспільне».

У травні жінка потрапила в коло контактних осіб після виявлення чергового випадку коронавірусу. В обласному лабораторному центрі їй зробили тест, який виявився позитивним. Жінку відправили на самоізоляцію на два тижні. Також на карантин закрили лікувальні заклади, в яких вона працювала. Ніяких проявів хвороби не було. Коли ці самі проби перевірили у київській лабораторії МОЗ, з’ясувалося, що вони – негативні.

“Як якийсь злочинець, сиділа і чекала, що ось-ось розіграється захворювання, я була приречена за віком”, — говорить жінка. За її словами, вона — належить до категорії ризику з важким перебігом. “Уже збиралася з думками, може, востаннє живу. Родичі, звичайно, переживали, телефонували. Все це пройшло лікарнею: я бачила негативне до себе ставлення”, — згадує вона.

Тетяна Гуйва – пульмонолог, працює в обласній лікарні та, за сумісництвом, у приватній клініці, яку й вважали місцем, де заразилась жінка.

Коли коронавірус почав поширюватися, клініка працювала в онлайн режимі, розповідає її директорка Вікторія Васюкова. За її словами, пацієнтів там не приймали. “Одного разу до нас прийшла жінка: вона стукала у двері і просила їй допомогти, бо вона завела кота — і в неї почалися алергічні прояви”, — говорить жінка. За її словами, пацієнтку приймали на відстані трьох метрів, лікарка була повністю одягнена в засоби індивідуального захисту. “Потім дізналися, що в пацієнтки, яка була в нас, нібито з’явилася коронавірусна інфекція, а лабораторний центр знайшов всіх контактних людей, серед них — наша лікарка”, — згадує Вікторія Васюкова.

Приватну клініку і пульмонологічне відділення в обласній лікарні закрили на карантин. Як розповіли в обласній лікарні, у пульмонології, пішли на самоізоляцію 6 працівників, визнчених контактними, ще кілька залишилися жити у відділенні. “У нас є в закладі епідеміолог, який проводив розслідування. Було визначено коло контактних осіб. У нас у відділенні були хворі. Безумовно, відділення було закрите”, — говорить заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності обласної лікарні Наталія Мальована. За її словами, у відділенні залишалися працівники, які були зобов’язані надавати медичну допомогу цим хворим. І поки ці хворі лікувалися, то і працівники перебували на ізоляції у відділенні: жили там. “Коли закінчився термін лікування, вони були виписані, із рекомендацією “продовжити самоізоляцію за місцем їх проживання”, — каже Наталія Мальована.

Це були два лікарі, два представники середнього медперсоналу, одна людина — з категорії “молодший медичний персонал”.

Ніяких проявів хвороби у Тетяни Гуйви так і не з’явилося. Згодом зробили ще два тести: вони виявилися негативними. Жінка запідозрила, а чи хворіла вона взагалі й спробувала це з’ясувати. “Я зацікавилася, чи дійсно був позитивний результат. І, за моєю заявою, мій перший аналіз був відправлений до Києва, у референтно-вірусологічну лабораторію”, — каже вона. За її словами, минулого тижня прийшла відповідь, що він — негативний, тобто вірусу COVID у зразках не було. “Два місяці ми просили лабораторний центр відправити до Києва цей перший ПРЛ-аналіз – ніхто цього не робив. Усі казали, що вже статистика пішла”, — каже Вікторія Васюкова.

Це — результат аналізу від Міністерства охорони здоров’я України (референс-лабораторія вірусологічних досліджень).

“Там вказано, що перший – той, що до них надійшов, і був зроблений у місті Суми – позитивний. Вони ще раз його перевірили – і він негативний, тобто можна стверджувати, що коронавірусної інфекції не було”, — зазначає вона.

У приватній клініці чекають, що лабцентр спростує діагноз, а поки намагаються з’ясувати: як цей випадок їм документально оформлювати. Сама ж Тетяна Гуйва досі долає його наслідки. “Було написане червоним олівцем оголошення, величезне, що в нашому під’їзді живе сім’я КОВІДна, вона порушує режим, користується ліфтом, виходить”, — згадує жінка. Тоді вона зателефонувала в поліцію — і оголошення прибрали. “Досі люди тримаються осторонь. Дітей не виводимо зараз, боїмося, що їх вдарять, поб’ють”, — каже Тетяна Гуйва. Говорить, що їй важко морально. “Виходжу на медикаментах з цього стану. Досі це рана”, — ділиться жінка.

“Ми відповідаємо за лабораторне обстеження, діагнози встановлює лікар, тобто діагноз СOVID-19 встановлював її сімейний лікар”, — сказав заступник директора обласного лабораторного центру Михайло Мацюк. За його словами, знімають та міняють діагноз експертні комісії. “Вона пройшла обстеження методом ПРЛ, то в неї було встановлено наявність фрагментів вірусу. Вона перед тим ще проходила якісь тестування на ІФА, і вони — негативні обоє”, — говорить він. Однак жодного результату сімейний лікар їм не надав, каже Михайло Мацюк. “Тест-системи мають самі по собі похибку, апаратура має теж похибку, люди теж”, — зазначив він.

За його словами, зразок із 6 травня був у морозильній камері. “Як він переніс це заморожування – я не знаю. Коли ми зразки вперше направляли, вони були в замороженому стані не більше двох тижнів, а тут пройшло майже три місяці”, — розповів він.

Михайло Мацюк сказав, що вони повідомили до Києва про це, що ретестування показало негативний результат і надали цей результат сімейному лікарю.

Джерело: